FLSmidth scorer ny ordre: Aktien stiger


FLSmidth-aktien stiger med 1,3 pct.
Den stigning kommer i kølvandet på, at selskabet har fået en ordre på 225 mio. kr. fra et guldmineprojekt i Nordamerika.
Det fremgår af en selskabsmeddelelse.
FLSmidth skal levere mølleteknologi til maling af sten, som skal være installeret og i drift i løbet af 2028.
»Denne ordre styrker vores position som en førende leverandør af formalingsteknologi til den globale mineindustri og afspejler den tillid, kunderne har til vores velafprøvede SAG- og kuglemølleløsninger,« lyder det fra Qasim Abrahams, der er produktchef hos FLSmidth.
Det danske selskab, der er ledende inden for levering af mineudstyr, ændrer ikke på sine forventninger i kølvandet på ordren.
FLSmidth-aktien er steget med 28 pct. i år.
Læs også: Regnskabssæsonen står for døren: Her er sandsynligheden størst for overraskelser, ifølge strateg
Læs også: Trump bekræfter aktiechefs frygt - det tror han, at der sker nu