Her er dagens væentligste markedsnyheder fra de danske finansmedier
Dansk rederi øjner hurtige gevinster på skibssalg
Efter et helt årti med udfordringer er tørlastmarkedet igen på vej mod højderne, og D/S Norden øjner derfor muligheden for hurtige gevinster ved at sælge skibe på toppen. Det skriver Finans.
»Tørlastmarkedet boomer i niveauer, vi ikke har set i over ti år, og som for meget kort tid siden havde været helt urealistisk,« lyder det fra Jan Rindbo, der er administrerende direktør i DS Norden, til Finans. Det kan du læse mere om her.
Den Europæiske Centralbank vil tillade inflationen at overskyde 2,0 pct.
Den Europæiske Centralbank (ECB) vil torsdag kl. 13 præsentere bankens gennemgang af sin strategi, og kl. 14.30 vil ECB-chefen, Christine Lagarde, holde pressekonference.
I gennemgangen af centralbankens strategi ventes tre hovedemner fremlagt, hvor et af dem vil være, at ECB for første gang i næsten to årtier vil annoncere en ændring af sine inflationsmål. Det nuværende mål, "under, men tæt på 2,0 pct.", vil være i fokus, da inflationen det meste af de seneste ti år har ligget under det niveau. Læs mere om ECB's strategi her.
Saxo Bank: Europæiske aktier kan stå overfor stærkt comeback
Europæiske aktier har i de sidste 14 år underperformeret sammenlignet med det amerikanske marked, men den grønne omstilling kan række ved magtforholdet mellem de europæiske og amerikanske aktier. Det skriver Børsen, der har talt med Peter Garnry, chefstrateg i Saxo Bank.
»Den grønne transformation i de kommende årtier er den største forandring af vores samfund siden den industrielle tidsalder, og det vil katapultere vores økonomier til at blive grønnere og mere bæredygtige på lang sigt. Det er det næste store teknologiske spor, og det er Europas sidste chance for ikke at sakke bag USA og Kina,« siger han til avisen. Det kan du læse mere om her.
SAS hevet i retten af danske piloter
SAS har under genåbningen efter coronapandemien benyttet udenlandske besætninger til at flyve ud af København, og det er i strid med overenskomsten. Det mener Dansk Pilotforening, der derfor har hevet SAS i arbejdsretten, skriver Finans.
»Det er en rigtig dårlig behandling af de ansatte, der er blevet sendt hjem på nedsat tid og løn, mens selskabet hiver irske fly og besætninger ind på basen i København. Det er i strid med reglerne, så derfor har vi anlagt sagen,« siger formand for pilotforeningen, Henrik Thyregod, til Finans. Det kan du læse mere om her.
Markedstendenser
»Tilbagefaldet i de lange renter var i går medvirkende til at løfte stemningen på de globale aktiemarkeder, hvor netop frygten for højere renter tidligere har været udpeget som den største trussel mod yderligere aktiekursstigninger,« skriver Nordea i en morgenrapport.
Futures for det tyske DAX-indeks, der er en god rettesnor for udviklingen på det danske marked, indikerer onsdag morgen en uændret åbning med et lille fald på 0,09 pct.
Dagens tal og begivenheder
Levi Strauss & Co - Q2
Chr. Hansen - Q3
Handelsbalance, juni - Tyskland
Følg med i de kommende begivenheder, der kan rykke de finansielle markeder, i Euroinvestors opdaterede kalender med både regnskaber og økonomiske nøgletal.
Læs også: Den ultimative guide: Her er sommerferiens skjulte gebyrer
Læs også: Her har flest kunder en aktiesparekonto