Henter kommentarer

Godmorgen, her er dagens vigtigste finansnyheder


​Her er dagens væsentligste nyheder fra de danske finansmedier.

Fed fortsætter krigen mod inflationen – hæver renten

Endnu en gang har den amerikanske centralbank valgt at hæve renten.

Det er meldingen efter Feds to-dages rentemøde.

Renten bliver hævet med 0,25 procentpoint ligesom ved det sidste rentemøde i februar.

Rentespændet ligger derfor nu mellem 4,75-5 pct.

Læs mere her.

Formueforvalter: Det forklarer vigtig beslutning

Finanskriser kan have meget store og langvarige økonomiske konsekvenser.

Det er en af grundene til, at investorer, analytikere og kommentatorer er så opmærksomme på, hvad den amerikanske centralbank gør med renten. Det forklarer chefstrateg Mikael Olai Milhøj fra formueforvalteren Sterna Capital Partners.

Det sker, efter den amerikanske centralbank onsdag aften har hævet sin toneangivende rente med 0,25 procentpoint, så den når op i intervallet 4,75-5 procent. Der er dog en særlig grund til, at centralbanken ikke hæver renten hverken mere eller mindre.

Læs mere her.

Cheføkonom: Disse banker giver dig de højeste renter

De negative renter er aflivet, og nu er der faktisk penge at hente, hvis man har kontanter stående på en bankkonto.

Men det er ikke helt ligegyldigt, hvilken bank, man sætter sine penge i. For der er forskel på, hvor meget de forskellige banker betaler i indlånsrente.

Det ved man alt om i banksammenligningsportalen Mybanker, hvor Mikael Mogensen er cheføkonom. Han påpeger, at man nu kan få mellem 3,2 og 1,55 procent i rente af et indskud på 100.000 kroner afhængig af, og om man er villig til at binde pengene i et tidsrum.

Læs mere her.

Regeringen skruer ned for forventning til vækst i økonomien

Væksten i Danmarks økonomi kommer forventet til at blive mindre i år, end regeringen skønnede for lidt over et halvt år siden.

Det fremgår af Økonomisk Redegørelse, som torsdag vil blive offentliggjort ved et pressemøde i Finansministeriet.

Ritzau erfarer, at væksten i bruttonationalproduktet, BNP, i år skønnes til at blive på 0,2 pct.

I august, da Økonomisk Redegørelse senest blev offentliggjort, var det forventningen, at væksten i BNP i år ville blive på 0,8 pct.

Læs mere her.

Markedstendenser

Futures for det tyske DAX-indeks, der er en god rettesnor for udviklingen på det danske marked, indikerer torsdag morgen en åbning med et fald på 0,3 pct.

»De globale aktiemarkeder trak i går lidt højere i en afventede stemning frem mod det længe ventede møde i Den Amerikanske Centralbank. På mødet valgte centralbanken som forventet at forhøje styringsrenten med 25bp, så den nu er oppe på 5%. På det efterfølgende pressemøde gjorde Jerome Powell det dog meget klart, at banken nøje overvåger situationen i de finansielle system.« Det skriver Nordea i en morgenrapport.

Du kan prøve kræfter på aktiemarkedet uden at investere for rigtige penge ved at bruge Euroinvestors porteføljeværktøj gratis. Du logger ind på Euroinvestor i menuen øverst til højre på sitet. Du kan også klikke videre på de enkelte aktier i artiklen ovenfor og få mere information om virksomhedernes afkast, forretningsmodel samt en række nøgletal.