Investorerne har hastet mod nødudgangen hos det kriseramte selskab Shape Robotics, der har været genstand for flere negative nyheder.

»Det stresser investorerne maksimalt,« lyder vurderingen fra investeringsøkonom Per Hansen fra Nordnet. 

80 pct. af værdien af aktien i Shape Robotics er blevet udslettet i løbet af en måned, hvor selskabet har meldt ud, at man er i pengeproblemer, og så er selskabets tidligere topchef anklaget for groft bedrageri.

Den negative omtale har gjort ondt på værdien af aktierne i det lille danske robotselskab. 

Fredag er handlen med aktien stoppet, og det kan skyldes to ting, ifølge Per Hansen.

Stoppet med handlen kan være initieret af den københavnske fondsbørs Nasdaq, fordi der er stor usikkerhed om fremtiden, eller også er stoppet initieret af selskabet selv. 

»Handelsstop forhindrer mulighed for at handle og eventuelt sælge med tab for at modregne i andre gevinster i året,« skriver Per Hansen.

Den nuværende situation står i stor kontrast til omtalen og kursudviklingen de seneste år.

»Det er blot 3 år siden, at aktien blev lovprist for sin fine børsintro og gode udvikling. Det er blot 5 måneder siden, at selskabet i sit halvårsregnskab var meget fortrøstningsfuld med hensyn til fremtiden,« skriver Per Hansen i en kommentar.

Læs også: Gigant slagtes - det er der sket

Læs også: Disse 31 gyldne aktier spås til at blive næste års helt store vindere

Millionærklubben

Farven vendte tilbage i investorernes kinder efter en omgang muligvis mangelfulde, men dog bedre end ventet inflationstal fra USA, men om det er nok til at levere et gedigent jule-rally, står fortsat hen i det uvisse. Millionærklubben slutter ugen af med et temperaturtjek på markedsstemningen og klubbens to faste forvaltere, Lau Svenssen og Lars Persson, svarer på spørgsmål fra lytterne. Vært: Bodil Johanne Gantzel