Investor: Sundhedsaktier er historisk billige


Sundhedsaktier har været i modvind i kølvandet på den amerikanske præsident Donald Trumps toldkrig og krigen i Mellemøsten.
Det betyder dog, at aktierne har en historisk lav værdiansættelse, når man sammenligner med værdiansættelsen på S&P 500, skriver Claus Henrik Johansen, der er adm. direktør i Global Health Invest.
Flere sundhedsselskaber har været ramt på vækst og indtjening, hvilket har resulteret i forsigtige forventninger, men det kan snart være slut, vurderer sundhedsinvestoren:
»Efter min vurdering er vi en fase, hvor disse negative revideringer er ved at være bragt til ende. Det er naturligvis ingen garanti.«
Claus Henrik Johansen peger på, at flere selskaber inden for medicinalsektoren har øget sine forventninger til indtjeningen i 2026 allerede i første kvartal.
Læs også: Trump køber aktier i Novos ærkerival
Læs også: Kæmpe børsnotering på vej: Nu kan investorer købe sig ind i 'skjult' dansk milliard-maskine
SÆRARRANGEMENT, Millionærklubben Eksklusiv: Investeringstendenser – sådan finder du morgendagens vinderaktier
Det kan være svært at finde gode investeringsmuligheder lige nu, men der er dog visse holdepunkter, du kan læne dig op ad, hvis du vil blive klogere på fremtidens lukrative investeringsmuligheder. Torsdag den 28. maj stiller Millionærklubbens faste ekspertpanel op til debat og giver gode råd om dét at finde interessante investeringstemaer og konkrete aktier til porteføljen. Hør bl.a., hvordan de hver især bliver inspireret og “finder” gode aktier, og få tips og gode råd om alt lige fra risiko til tidshorisonter og balance i porteføljen.
Alt det og meget mere kan du blive klogere på denne aften, hvor nogle af branchens mest interessante personligheder får lov at give deres besyv med. Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg,
Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet,
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital,
og Michelle Nørgaard, selvstændig aktiestrateg.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: www.euroinvestor.dk/arrangementer