Der er særligt en årsag, som kan skyldes tirsdagens nedbrud hos handeldsplatformen Nordnet.
Sådan lyder det fra Peter Kruse, der er IT-sikkerhedsekspert, til Euroinvestor.
»Det er helt klart en alvorlig hændelse, og det burde ikke kunne forekomme, så jeg tænker, at det er udløst af en menneskelig fejl, siger Peter Kruse og tilføjer:
»Det er ikke unormalt, at mennesker begår fejl.«
Nordnet har tirsdag meddelt, at handelsplatformen har fået rapporter om, at kunder kan se andres konti, hvilket har fået dem til at lukke ned for deres app og hjemmeside for hele Norden. Læs mere her.
IT-sikkerhedsekspert Peter Kruse peger på, at Nordnet-kunder har fået adgang til andres konti og derigennem følsom data, hvilket kan kan være et GDPR-brud.
Og i sådan et tilfælde er reaktionen med at lukke ned for alle konti en reaktion »efter bogen,« tilføjer han.
Sikkerhedseksperten savner dog uddybelse fra Nordnets side om, hvad det egentlig er, der foregår.
»Selvfølgelig skal man gå ud og være mere specifik med, hvad et teknisk nedbrud betyder, og det er det eneste, som jeg savner her,« siger Peter Kruse.
Læs også: Dansk gigant under massivt spekulantangreb: 'Det er alvorlige anklager'
Læs også: FE med ny trusselsvurdering: Risiko for storkrig i Europa om få år


Det koster 0 kr. - vind luksusophold til 8.000 kroner