Der er fuld fart over feltet i årets udgave af Millionærklubbens Aktiespil, hvor tusindvis af private investorer over en periode på otte uger dyster om at forvandle 1 million fiktive kroner til den største formue. 

Vi har været i gang i gangske få timer, men du komme ind i spillet, selv efter det er startet.

Det gælder som sagt om at få ens formue til at vokse mest muligt ved at satse på dine foretrukne danske aktier og de store amerikanske aktier du kan finde i S&P 500-aktieindekset og teknologiaktierne Nasdaq 100-indekset. 

Deltager kæmper om en præmiepulje til en samlet værdi af over 500.000 kr. Du kan se alle præmierne her.

Husk at der er ugepræmier til den spiller, der har gjort det bedst i ugen. Det kan du læse mere om i Vind 250.000 kr. i Millionærklubbens Aktiespil - her er alt hvad du skal vide

Sådan ser ranglisten ud nu:

1. pladsen: Stige 5 - afkast: 0,92 pct.

2. pladsen: morten harboe - afkast: 0,9 pct.

3. pladsen: Chrill - afkast: 0,89 pct.

4. pladsen: Wienerschnitzel - afkast: 0,84 pct.

5. pladsen: Moelto - afkast: 0,83 pct.

Læs også: Porteføljemanager: Disse aktier kan fortsætte kursopturen

Læs også: Kobberprisen slår rekord for anden dag i træk – analytiker forudser yderligere stigning

Millionærklubben Eksklusiv: Sådan tænker den professionelle investor – gode tips og tricks til at finde attraktive aktier
Enhver kan kaste sig over investeringer på de finansielle markeder, men hvilke spilleregler gælder der egentlig, og hvordan begår man sig i en verden, hvor også professionelle med enorme pengekasser og stærke analyseafdelinger bag sig agerer på daglig basis?
Det kan du blive klogere på denne aften, hvor Millionærklubben har sat tre eksperter i stævne, der har finansmarkederne som deres daglige arbejdsområde og dermed i den grad kender lusene på deres gang.
Hør, hvordan de går til opgaven med at finde de mest interessante investeringsmuligheder og få indblik i, hvilke områder af aktiemarkedet de finder mest attraktive her og nu.
Aftenens debat ledes af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Nina Movin, adm. direktør for Otto Mønsted A/S
Frederik Engholm, chefstrateg og leder af Makro & Strategi hos Nykredit
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst bliver klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer