Henter kommentarer

Lau Svenssen ofrer hjertebarn for Bavarian: 'Det bliver fantastisk'


Lau Svenssen er meget begejstret for Bavarian Nordic.

Så begejstret at han har øget sin beholdning i det danske vaccineselskab. Det fortalte porteføljeforvalteren i torsdagens udgave af Euroinvestors podcast Millionærklubben.

Den garvede investor har dog måtte sige et trist farvel til en af sine aktiedarlings.

»Jeg har måttet sælge Norden. Et stort tab, men så meget er jeg parat til at ofre for at få flere Bavarian-aktier,« siger Lau Svenssen i Millionærklubben.

Læs også: Varsler endnu en rentehævning

Lau Svenssen har ellers en stor kærlighed for rederiaktierne, og i 2022 gav det pote, da han vandt Millionærklubbens konkurrence om at få 250.000 kr. til at vokse mest.

Porteføljemanageren er dog endnu mere begejstret omkring udsigterne for Bavarian Nordic, efter selskabet onsdag annoncerede opkøbet af nye vacciner.

»Jeg tror det bliver fantastisk, og det øger jo også takeoversandsynligheden,« siger Lau Svenssen.

Det bedste, der kan ske, er ifølge Lau Svenssen, at Novo Fonden opkøber Bavarian Nordic, fortæller investoren i Millionærklubben.

Bavarian-aktien stiger torsdag med 4,2 pct. ved middagstid.

Læs også: Investeringslegende om sin 'yndlingsaktie': 'Langt foran Tesla'

Læs også: 'Usædvanlig' udvikling: Flekslån er nu lige så dyrt som fastforrentet