Metalprisen stiger markant efter USA-Iran-aftale


Kobberprisen stiger, efter USA og Iran har meddelt, at de to lande er på vej til at indgå en fredsaftale fredag 19. juni.
Det har gjort investorer mindre bekymrede for verdensøkonomien og har styrket troen på, at efterspørgslen på metallet vil stige, skriver Bloomberg News.
De to lande har ifølge finansmediet indgået en midlertidig aftale, som genåbner det strategisk vigtige Hormuz-stræde og som baner vejen for 60 dages intense forhandlinger om fremtiden for Teherans atomprogram.
Det har givet øjeblikkelig medvind på metalbørsen i London (LME), hvor prisen på kobber steg 1,2 pct. til 13.864 dollar pr. ton. Samtidig steg aluminium 0,3 pct., zink 0,7 pct. og tin hoppede med mere end 3 pct.
Metallerne har dog holdt et højt niveau under hele krisen; siden angrebene i slutningen af februar er kobber steget omkring 4 pct. og aluminium hele 13 pct. på grund af forstyrrede forsyningskæder i Den Persiske Golf.
For kobber er det dog også udsigten til amerikanske toldtariffer samt et stort behov i fremtiden til grøn energi og kunstig intelligens (AI), der presser prisen op, påpeger finansmediet.
Læs også: Meldinger om fredsaftale mellem USA og Iran udløser kraftig kursfest
Læs også: SpaceX-aktien i kraftig stigning på børsnoteringsdag
SÆRARRANGEMENT - Millionærklubben Eksklusiv: Aktiekonkurrencen er halvvejs i hus - Millionærklubben gør status
De kæmper om æren og pengene til daglig i Millionærklubbens investeringskonkurrence, og nu er det tid til at få svesken på disken. Hvem læste markedet korrekt? Hvem fik satset på de helt rette temaer? Og hvem har førertrøjen på, her hvor halvåret melder sin ankomst? Det kan du blive klogere på denne aften, hvor Millionærklubbens faste panel stiller op til debat om alt det, de gjorde, alt det, de skulle have gjort, og alt det, de har tænkt sig at gøre for at tage føringen i andet halvår.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg,
Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet,
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital,
og Michelle Nørgaard, selvstændig aktiestrateg.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: www.euroinvestor.dk/arrangementer