Micron Technology steg i tirsdagens eftermarked med 3,9 pct., da koncernens regnskab for andet kvartal trumfede forventningerne med en solid prognose for det igangværende tredje kvartal.
Chipproducenten regner således med en omsætning i den igangværende tremåneders periode på 8,5-8,9 mia. dollar, mens den justerede indtjening per aktie ventes at lande i 2,36-2,56 dollar.
Begge bud ligger selv i den lave ende af intervallerne over buddene fra analytikerne på Wall Street, da de ifølge Bloomberg News på forhånd havde spået et salg på 8,2 mia. dollar og en indtjening per aktie på 2,24 dollar.
Læs også: Danske Bank: 2 ting, der kan snyde din hjerne på aktiemarkedet
Micron oplevede desuden i sit andet kvartal en stigning i omsætningen på 25 pct. til 7,79 mia. dollar mod ventede 7,55 mia. dollar, mens det justerede overskud per aktie blev på 2,14 dollar, sammenlignet med 98 cent et år tidligere, og mod et konsensusestimat på 1,99 dollar, ifølge Bloomberg News.
En lille skuffelse i tallene er dog, at pengestrømmen fra driften trods et løft på 19 pct. endte i 3,63 mia. dollar, mens 3,95 mia. dollar var ventet.
»Microns fremragende resultater for andet kvartal oversteg den høje ende af vores guidance for både omsætning og margin, hvilket afspejler vores stærke eksekvering,« udtaler Sanjay Mehrotra, topchef i Micron, i regnskabet.
- Med fremragende resultater for første halvår er Micron på vej til at levere rekordomsætning og robust rentabilitet i regnskabsåret 2022.
Nettooverskuddet endte i andet kvartal på 2,44 mia. dollar i andet kvartal, og det var mere end en fordobling fra 1,13 mia. dollar et år før.
Læs også: Ikke set i flere år - recessionsignal spottet
Læs også: Aktiedirektør: Det kan give et stort aktiedyk
.\˙ MarketWire