
Det ser ikke ud til, at den kommende tid bliver som en dans på roser for Vestas.
I hvert fald ikke, hvis man spørger aktiechefen i Artha Kapitalforvaltning, Lars Hytting. Han vurderer, at den kommende tid bliver svær for den danske vindmøllegigant.
"Der er en lang og hård kamp forude for Vestas," skriver Lars Hytting.
Læs også: Så stort et afkast ville du have, hvis du havde købt en Novo Nordisk-aktie i 1991
Den kommentar kommer, efter Vestas onsdag fremlagde regnskab.
Regnskabet viste et samlet tab i andet kvartal på 115 mio. euro, svarende til 857 mio. kr. Et resultat, som ikke er tilfredsstillende ifølge Lars Hytting.
"Jeg omtalte i går regnskab som skuffende, og jeg tror heller ikke vi kan finde en analytiker, der er uenig heri," skriver Lars Hytting.
Læs også: Solskin på boligmarkedet: 'Danskerne er ved godt mod i øjeblikket'
Driftsresultatet, EBIT, endte også med et tab på 70 mio. euro. Lars Hytting påpeger, at der er langt op til Vestas erklærede målsætning om en EBIT-margin på 10 pct. i 2025.
På trods af at aktiechefen kalder regnskabet skuffende, blev aktien ikke sendt i grøften i onsdagens handel, hvor Vestas kun faldt med 2 pct. Lars Hytting påpeger dog, at aktien allerede er faldet med 11,3 pct. i 2023.
Derudover mener han, at der var frygt for, at det kunne have set værre ud.
"Katastrofen udeblev, garantihensættelserne eksploderede ikke, og der er ikke en oplevelse af interne problemer, som hos flere konkurrenter," skriver Lars Hytting.
Torsdag formiddag falder Vestas-aktien med omkring 2,8 pct.
Læs også: Aktiechef: Disse C25-aktier ville jeg holde fast på de næste 10 og 30 år
Læs også: Saxo Bank-strateg: Disse 4 aktier eksponerer dig bredt mod kunstig intelligens


Genialt: Det her kort skal du have



Nyt boliglån kan være på vej

Aktiechef sætter ord på Vestas

Ørsted i blodrødt underskud














