Henter kommentarer

Musk chokerer igen – nyt prishug


Elbilproducenten skærer priserne yderligere.

Tesla har skåret yderligere 30.000 kr. af standard- og long range-udgaverne af den populære Model 3.

Det fremgår af Teslas hjemmeside, hvor listeprisen på en standard Model 3 nu ligger på 329.990 kr.

Det er anden gang i de seneste måneder, at Tesla hugger i priserne. I starten af januar satte Tesla priserne ned på flere modeller med op til 130.000 kr.

Teslas sidste prisnedsættelse rykkede godt og grundigt ved indregistreringsstallet for nye Teslaer i januar. Læs mere her.

Det har været stort fokus på prisnedsættelser fra elbilproducenten. Teslas prisnedsættelser fik konkurrenten Ford til at reagere og nedsætte prisen på selskabets elbil Mustang Mach-E. Læs mere her.

Tyske Volkswagen har dog omvendt afvist at deltage i priskrigen. Læs mere her.

Tesla-aktien er fløjet op med 40 pct den seneste måned. Aktien var dog ude i en kraftig nedtur i løbet af efteråret og december, hvilket sendte aktiekursen ned på omkring 110 dollar., efter den tilbage i september havde været oppe på en kurs over 300 dollar. Den aktuelle aktiekurs ligger på 202 dollar.

Læs også: Så hårdt er Ruslands økonomi ramt af krigen

Læs også: Europæisk udvikling vækker alvorlig bekymring