Udviklingen i Europa vækker bekymring, og det skaber mørke skyer over europæiske aktier, lyder vurderingen.
Den kommer fra Sydbanks aktieanalysechef, Jacob Pedersen. Han har i forbindelse med årsdagen for Ruslands invasion af Ukraine set på udfordringerne i Europa.
Europæiske aktier er alt for dyre, vurderer han.
»Prisfastsættelsen afspejler [...] ikke en økonomi i stilstand med høj risiko for recession,« forklarer Jacob Pedersen.
Læs også: Markedsanalytiker om udbytte-comeback: Det her vil nok glæde investorerne
Hvis du er på udkig efter europæiske aktier, bør du fokusere på medicinalaktier samt aktier i selskaber inden for stabilt forbrug, finans og basismaterialer. Det vil give investorer de »bedste kort« på hånden. mener han.
Finansaktierne kan dog hurtigt blive et »dyrt bekendtskab, hvis et potentielt økonomisk tilbageslag bliver alvorligt,« understreger Jacob Pedersen.
Investorer skal ifølge ham under alle omstændigheder forberede sig på et lavt eller negativt afkast for europæiske aktier i løbet af de kommende 12 måneder.
»Vi betragter stadig regionen som den, med det aktuelt mindst attraktive afkastpotentiale. Prisfastsættelsen er godt nok billigere end i USA, og også lidt billigere end for et år siden og er eneste vægtige positive argument for de europæiske aktier,« forklarer Jacob Pedersen og tilføjer:
»Virkeligheden for de europæiske selskaber er, at Ukraine-krigen ikke ser ud til at være i nærheden af en løsning.«
Selv om energikrisen med hans ord ikke fremstår akut lige nu, så er der tale om et strukturelt problem. Konsekvensen er, at europæiske selskaber står ansigt til ansigt med højere omkostninger end deres respektive konkurrenter i USA og Emerging Markets-landene.
Det hjælper ikke på situationen, at renterne er 'braget i vejret', og at kerneinflationen har bidt sig fast, påpeger aktieanalysechefen. Inflationen er stadig langt over 2 pct., som er målet hos Den Europæiske Centralbank.
Når Sydbank ser i krystalkuglen, så er forventningen derfor stadig, at centralbankens styringsrenter skal op.
»Det bekymrer os i Europa, hvor ECBs lavrente- og likviditetslykkepiller i mere end et årti har skabt en helt skæv prisfastsættelse af kreditrisiko,« påpeger Jacob Pedersen og fortsætter:
»En mere ædrueligt prisning af netop kreditrisiko udgør en alvorlig strukturel udfordring for Europa, hvor de højere renteniveauer kan presse særligt de sydeuropæiske økonomier og skade investorernes syn på regionens økonomiske fundament og attraktivitet.«
Europæiske aktier har siden Ruslands overfaldskrig på Ukraine givet et afkast på godt 5 pct. Europæiske aktier er med andre ord afkastmæssigt løbet fra både aktierne i USA og på Emerging Markets, oplyser Sydbank.
Læs også: Ser C25-selskab under forvandling: Anbefaler at købe aktien

Det koster 0 kr. - vind luksusophold til 8.000 kroner
