Frygten på at den kinesiske ejendomsudvikler Evergrande kollapser, har sendt chokbølger gennem verdens finansmarkeder og malet store, ledende indeks røde.
Fald på aktiemarkedet er altid ubelejligt, men ifølge Per Hansen, investeringsøkonom hos handelsplatformen Nordnet, bør man bruge nedturen konstruktivt.
»Mange investorer har glemt, at aktier engang imellem korrigerer nedad, og mange nye investorer er kommet til på aktiemarkedet siden 2020-nedturen,« skriver han i en kommentar tirsdag morgen og tilføjer:
»Det som vi alle ikke i tilstrækkelig omfang får gjort i dagligdagen, kan vi passende gøre nu: Tjekke om du har den rigtige (eller nok realistisk set for meget) risiko nu.«
Derfor bør man ifølge investeringsøkonomen spørge sig selv om følgende:
- Har du for mange aktier og for meget risiko i din portefølje?
- Eller har du for mange aktier, som isoleret set har for store udsving og en for høj risiko?
- Lav din egen indkøbsliste. Hvilke aktier ønsker du at købe, hvis de kommer ”på udsalg” og til hvilke kurser?
- Lav en salgsliste. Er der aktier, som du ikke længere ønsker at have, så lad dig ikke snyde af, at det netop nu ikke er det ”rigtige” tidspunkt” at sælge på, fordi aktien er faldet
Læs også: Blodrøde aktiemarkeder – det råder Nordea sine kunder til nu
Læs også: Lau Svenssen: Turbulensen på aktiebørserne er udtryk for en korrektion


Det koster 0 kr. - vind luksusophold til 8.000 kroner