Det schweiziske medicinalvirksomhed Novartis har opjusteret sine forventninger til 2026.

Det melder selskabet i forbindelse med deres regnskab tirsdag morgen.

For året ventes driftsresultatet nu at vokse med en lav encifret vækst.

Opjusteringen kommer efter stærk vækst i Novartis nyere lægemidler, hvilket balancerer presset mod selskabets tidligere storsællert Entresto.

I regnskabet oplyser Novartis, at selskabet i tredje kvartal havde en omsætning på 14,52 mia. dollar og en indtjening per aktie på 2,46 dollar, som begge var bedre end ventet af markedet, ifølge data fra Bloomberg.

Læs også: Slutspurten er sat ind: Her er stillingen i aktiespillet lige nu

Læs også: Elon Musk i dyster advarsel

Millionærklubben Eksklusiv: Danmarks største aktietalent
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer
De sidste mange uger har det været muligt at spille med i Millionærklubbens Aktiespil, og selvom tusindvis af danskere har kastet sig helhjertet ind i kampen, blev det for mange også tydeligt, at det kan være særdeles vanskeligt at skabe gode afkast på kort tid.
Så hvad kan man lære af at konkurrere om titlen som Danmarks største aktietalent? Millionærklubben dykker ned i konkurrencen, ser på udvalgte porteføljer i spillet og debatterer, om der er grund til fortsat at satse på de aktier, som vinderne kastede sig over.
Hør også klubbens faste hold dele ud af de erfaringer, de selv fik i aktiespillet og få deres bud på vinderaktier i “den virkelige verden”.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen og Tudborg
Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital
Michelle Nørgaard, aktiestrateg og partner hos Lumina Ejendomme
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.