Novartis skuffer med friske data - igen


Tirsdag morgen er der flere skuffende nyheder fra Novartis.
Det schweiziske medicinalselskab har ikke kunne vise signifikant forbedring hos patienter med muskelsvindsygdommen myotoniskdystrofi type 1 (DM1) i et stort fase 3-studie med lægemiddelskandidaten Deldesiran sammenlignet med placebo.
Det skriver AL Sydbank i sit morgennyhedsbrev Aktiepilen.
Novartis oplyser dog, at der er observeret tegn på klinisk aktivitet i de sekundære endepunkter i det såkaldte Harbor-studie.
Mandag kunne Novartis oplyse, at selskabets potentielle blockbuster-hjertemedicin pelacarsen fejlede i et af de sidste studier. Det skuffede investorerne, der sendte aktien ned i mandagens handel med over 3 pct.
Læs også: Porteføljemanager: Disse aktier kan fortsætte kursopturen
Millionærklubben Eksklusiv: Sådan tænker den professionelle investor – gode tips og tricks til at finde attraktive aktier
Enhver kan kaste sig over investeringer på de finansielle markeder, men hvilke spilleregler gælder der egentlig, og hvordan begår man sig i en verden, hvor også professionelle med enorme pengekasser og stærke analyseafdelinger bag sig agerer på daglig basis?
Det kan du blive klogere på denne aften, hvor Millionærklubben har sat tre eksperter i stævne, der har finansmarkederne som deres daglige arbejdsområde og dermed i den grad kender lusene på deres gang.
Hør, hvordan de går til opgaven med at finde de mest interessante investeringsmuligheder og få indblik i, hvilke områder af aktiemarkedet de finder mest attraktive her og nu.
Aftenens debat ledes af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Nina Movin, adm. direktør for Otto Mønsted A/S
Frederik Engholm, chefstrateg og leder af Makro & Strategi hos Nykredit
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst bliver klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer