Lars Rebien Sørensen, formand for Novo Nordisk Fonden, er stærkt kritisk over for forløbet op til de nylige massefyringer i Novo Nordisk.
Det var en fiasko, at Novo Nordisk i september måtte nedlægge 9000 stillinger globalt, understregede han på et online pressemøde tirsdag eftermiddag.
Han forklarede, at ledelsen og bestyrelsen efter hans opfattelse reagerede for langsomt på de fundamentale ændringer, der fandt sted på det attraktive amerikanske marked for fedmemedicin.
Ifølge ham voksede selskabet kraftigt og ansatte et stort antal medarbejdere, hvilket til sidst førte til den triste situation, hvor 9000 måtte afskediges.
Han beskrev det som en stor fiasko og påpegede, at mange i både ledelsen og bestyrelsen burde overveje, om de kunne have handlet anderledes for at undgå situationen.
Lars Rebien Sørensen er udpeget til at blive ny bestyrelsesformand for medicinalgiganten, efter at over halvdelen af den nuværende bestyrelse, inklusive formand Helge Lund, er trådt tilbage.
Fondens anbefaling kommer i kølvandet på en magtkamp om, hvor hurtigt der er behov for ændringer og et ønske om »friske øjne« i bestyrelsen.
Den 71-årige Lars Rebien Sørensen, der var topchef hos Novo Nordisk fra 2000 til 2016, vil dog kun varetage posten i en midlertidig periode, maksimalt to til tre år.
Han fortsætter som formand for Novo Nordisk Fonden, men træder tilbage fra Novo Holdings.

Er ‘Zero Dollar Club’ aktierne ved at miste sin popularitet?


Stor guide: 57 geniale gaver

