De globale aktiemarkeder overvandt gennem oktober en række af usikkerhedsmomenterne fra september, og for flere indeks’ vedkommende leverede de det højeste månedsafkast for 2021 og sluttede måneden i nye all time highs.
Det skriver aktiechef Otto Friedrichsen og senior porteføljemanager René Rømer fra Formuepleje i en månedskommentar.
Det globale aktiemarked (MSCI World All Countries) realiserede over måneden et samlet afkast på 5,1 pct. målt i danske kroner.
Mellem regionerne var det USA, der førte an med et afkast på 7 pct., mens Europa og Emerging Markets fulgte efter med stigninger på henholdsvis 4,7 og 1,3 pct., skriver Formuepleje.
»En væsentlig del af de regionale afkastforskelle skal findes i sektorsammensætningen og ikke mindst sektorernes afkast over måneden, hvor specielt forholdet mellem vækst og inflation har tiltrukket fokus og ikke mindst regnskabsnyhederne, der har præget nyhedsstrømmen« skriver Friedrichsen og Rømer.
IT og Cyklisk Forbrug, der også indeholder selskaber med eksponering mod teknologi, var vindere på det globale plan stærkt efterfulgt af energisektoren, alle med afkast i niveauet omkring 7 pct.
»Månedens dominans af konjunkturfølsomme sektorer med fokus på vækst og teknologi gjorde også, at valueaktierne generelt gjorde det dårligere end vækstaktierne, skriver Formuepleje.
USA er ifølge Formuepleje i væsentlig grad karakteriseret ved at være mere eksponeret mod teknologi og vækst end eksempelvis Europa, hvorfor de amerikanske indeks i et miljø med fokus på inflation og vækst samt stærke regnskaber, outperformer de mere valuetunge aktieindeks som Europa.
Den amerikanske regnskabssæson for tredje kvartal har ifølge Formuepleje været ganske robust, men under niveauet for andet kvartal.
Det forklares med, at medvinden fra sammenligningsgrundlaget i tredje kvartal sidste år ikke længere giver samme positive bidrag som over for andet kvartal 2020.
»Fokusområderne fra virksomhederne drejer sig om muligheden for at frembringe varer gennem forsyningskæderne og ikke mindst det omkostningspres, der ses som følge af de mange flaskehalse« skriver Friedrichsen og Rømer, der pointerer, at det blandt andet ramte Apple og Amazon.
Aktuelt er der ikke tale om marginpres, men forventningerne er ifølge Formuepleje, at dele af de mest udsatte selskaber vil imødese et omkostningspres, der på kort sigt ikke nødvendigvis kan sendes videre.
Læs også: Elon Musk klar til at sælge ud af Tesla-aktier for at gøre en ende på hungersnød
Læs også: Efter kursstigning på 131 pct. - Det mener analytikerne om Xpeng-aktien
.\˙ MarketWire