Rockwool-aktien er onsdag formiddag bundprop i C25-indekset, hvor aktien bakker med knap 5 procent.

Faldet er stort og bemærkelsesværdigt, påpeger Per Hansen, investeringsøkonom ved Nordnet. Han ser flere mulige grunde til nedturen trods det, at ingen selskabsspecifikke nyheder umiddelbart omgiver Rockwool onsdag.

Læs også: Marie og Peter har aldrig haft gæld i deres ejerbolig: Sådan bor de

De mulige forklaringer på Rockwools fald kan være, at investorerne forventer, at Rockwool rammes af stigende energipriser i kølvandet på OPEC+ landenes beslutning om at skære i olieproduktionen.

Forventninger til en lavere end ventet byggeaktivitet i 2023 kan også få investorerne til at se mere dystert på Rockwool, vurderer investeringsøkonomen.

Derudover kan aktien være trykket af et specifikt salgspres eller »for få eller ingen kortsigtede kurstriggere«, lyder det fra Per Hansen med henvisning til en kurstrigger, som er en begivenhed, der kan påvirke kursen.

»Stort kursfald kan have flere fædre. Uanset falder Rockwool 5 procent i dag. Det er ikke helt usædvanligt, at det sker for Rockwool, som er en af de aktier, der svinger en del. Det er dog alligevel bemærkelsesværdigt med så stort et fald,« påpeger Per Hansen.

Aktien i Rockwool er faldet 31 procent det seneste år.

Læs også: Danske huspriser indtager kedelig placering

Læs også: Bitcoin i vild optur – her er forklaringen