Royal Unibrew-aktien banker ned: Nu reagerer analytiker


Bryggerikæmpen Royal Unibrew sendes ned med mere end 8 pct. kort efter dagens handel er skudt i gang.
Det sker efter at selskabet har fremlagt friske regnskabstal for årets andet kvartal.
Spørger man Haider Anjum, senioranalytiker i Jyske Bank, der følger det danske bryggeri tæt, er kursfaldet overgjort.
- Regnskabet var neutralt til svagt negativt, men langt fra så negativt, som markedet sender aktien ned med, lyder det fra ham i en kommentar.
At aktien alligevel dykker markant, kan ifølge Haider Anjum skyldes den svagere end ventede indtjening i kvartalet, hvor EBIT endte 2,9 pct. lavere end konsensusforventningerne.
- Mens vi havde ventet, at Royal Unibrew ville fastholde 2026-guidance om en organisk EBIT-vækst på 6-10 pct., var der imidlertid flere investorer, der havde spejdet efter en oppræcisering, som ikke er kommet, hvilket skuffer, uddyber Haider Anjum, som tilføjer:
- Markedet er i forvejen meget lunkne ved Unibrew efter tabet af PepsiCo-kontrakten, så selv de mindste skuffelser bliver straffet.
Dyk ned i regnskabet her.