Henter kommentarer

Vigtig gasledning tørlagt


Gasledningen mellem Rusland og Tyskland, den famøse Nord Stream 1, er lige nu knastør.

Det skriver Ritzau.

For klokken 3 i nat, dansk tid, har Rusland lukket for gassen.

Gasstoppet skyldes vedligeholdelsesarbejde i gasledningen, hævder Rusland selv.

Alt i mens mener tyske myndigheder, at den midlertidige lukning er en »uforståelig teknisk« beslutning.

Lukningen vil – ifølge flere medier – vare 72 timer, så der på lørdag atter flyder gas igennem den omstridte gasledning, der forsyner Europa med russisk gas.

Dog sætter man i Europa spørgsmålstegn ved, om gasledningen i det hele taget åbner igen.

Det samme spørgsmål var oppe at vende i juli, hvor Nord Stream 1 også var tør på grund af vedligehold. Efter flere tåkrummende dage endte det dog med, at Rusland atter lod gassen flyde i stærkt begrænsede mængder.

Tyskland er stærkt afhængige af russisk gas, og inden krigen i Ukraine stod Rusland for 55 pct. af gassen i vores naboland mod syd.

Dansk Erhverv har tidligere advaret om, at hvis gassen mellem Rusland og Tyskland stopper med at flyde, vil det resultere i en tysk gaskrise, der rammer hele Europa.

Per 1. september lukker Rusland desuden for leverancerne til franske Engie, eftersom Rusland hævder, at det fransk energiselskab har ubetalte regninger.

Læs også: Medie om Putins frygtede træk: Han gør det ikke

Læs også: Endnu et land får lukket for gassen