Aktien i danske Pandora er blevet sendt godt og grundigt ned af investorerne, siden præsident Donald Trump i sidste uge annoncerede sine nye toldsatser.

Pandora har nemlig produktion i Thailand, som er et af de lande, der bliver særligt hårdt ramt af den nye told. Det har betydet, at Pandora-aktien alene på de seneste fem dage er faldet med 17 pct. I tirsdagens børshandel bliver aktien i smykkekæmpen sendt ned med omkring 3 pct.

Netop i dag har to storbanker også sænket deres kursmål på aktien. Der er tale om JP Morgan, der har sænket deres kursmål fra 1.400 kroner til 1.110 kroner, og Carnegie, der har sænket deres kursmål fra 1.650 til 1.570 kroner.

Læs også: Dansk gigant er faldet 40 pct. fra toppen - stort børshus ændrer syn på aktien

Spørgsmålet er nu, hvor aktien i smykkekæmpen skal hen herfra?

Ser man på, hvad de professionelle analytikere i bankerne og analysehusene mener om Pandora-aktien, så tegner der sig et positivt billede.

Ifølge Bloomberg er der 22 analytikere, som har dækning af aktien. Af dem har 10 en købsanbefaling, mens 7 af dem har en hold-anbefaling. 5 analytikere har en sælg-anbefaling.

Ser man på analytikernes kursmål, altså hvad analytikerne i gennemsnit vurderer, at aktiekursen vil bevæge sig imod inden for de næste 12 måneder, så ser de et kurspotentiale på hele 43 pct. De vurderer, at Pandora-aktien kan bevæge sig fra den nuværende kurs på 880 kroner op imod 1.260 kroner.

Blandt de mest optimistiske finder man førnævnte Carnegie Group med deres købsanbefaling og kursmål på 1.570 kroner.

Læs også: Sådan anbefaler analytikerne, at du handler Danske Bank-aktien

DNB Markets har også tiltro til aktien og vurderer, at Pandora-aktien kan bevæge sig imod 1550 kroner. DNB Markets har også en købsanbefaling på aktien, hvilket betyder at analytikeren mener, at aktien vil klare sig relativt bedre end de øvrige selskaber i kategorien.

I den anden ende af skalaen finder man Bernstein, der med en sælganbefaling har det laveste kursmål på 700 kroner.

Lidt mere positive er de hos Morningstar, hvor man har en hold-anbefaling og et kursmål på 1.010 kroner.

En hold-anbefaling betyder, at man som investor bør holde fingeren fra handelsknappen. Det betyder kort sagt, at hvis du allerede har Pandora-aktien, skal du ifølge analytikerne beholde aktien. Hvis du gerne vil have aktien, er det bedre at afvente udviklingen indtil der kommer mere klarhed over, hvor aktiekursen skal hen herfra.

Pandora blev etableret i 1980'erne i Danmark og er førende indenfor charm årmbånd.

Læs også: Danske Bank-strateg: Disse aktier ville jeg købe nu

Læs også: Investeringsstrateg: Det værste jeg har set i mine 18 år

Find nålen i høstakken - sådan vælger du blandt verdens tusindvis af aktier
Det er ikke varer, der mangler på hylderne, når man skal investere, men hvordan finder man ud af, hvilke aktier det overhovedet er værd at investere i? Millionærklubben byder torsdag 24. april indenfor til et Eksklusiv-arrangement, hvor du kan blive klogere på kunsten at vælge aktier - eller “stock picking”, som det også kaldes i finansverdenen. Hør, hvordan man finder interessante investeringsmuligheder og bliv klogere på alle de små fif og fornemmelser, der ud over selve analysearbejdet ligger bag investeringsbeslutningen hos en række professionelle investorer.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lars Persson, investeringsrådgiver og teknisk analytiker hos Aktierådet,
Thorleif Jackson, CEO og porteføljeforvalter hos Jackson Familieinvest,
og Kurt Kara, aktiechef og valueinvestor hos Maj Invest.
I løbet af aftenen byder vi også på et glas vin, øl eller sodavand og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://euroinvestor.ticketbutler.io/da/e/millionrklubben-eksklusiv-find-naalen-i-hoestakken/