Stigende efterspørgsel får nu det nordiske luftfartsselskab SAS til at præsentere et omfattende sommerprogram med 230 direkte ruter til 120 destinationer.
Det oplyser SAS i en pressemeddelelse.
Blandt andet genåbner selskabet ruten mellem København og Boston, ligesom der bliver tilføjet endnu en daglig afgang fra København til New York i løbet af foråret.
Desuden vil der være 150 ugentlige flyvninger mellem Skandinavien og Nordamerika i løbet af foråret og sommeren.
SAS oplever også efterspørgsel på fly til Sydeuropa, og derfor vil selskabet flyve til destinationer som Alicante, Barcelona, Nice, Malaga og Milano 500 gange om ugen.
Derudover åbnes der en ny rute fra Stockholm til Warszawa. Der bliver også etableret en ny rute fra København til Kristiansand.
Fra morgenstunden lagde aktiekursen ud med at dykke voldsomt med næsten 10 pct., men nyheden om de mange nye ruter til sydens sol sender aktien op. Faldet er nu udlignet til 1,7 pct.
Onsdag blev aktien sendt i dørken, da en ny analyse om SAS fra den norske storbank DNB nævnte ordet 'konkurs'. Læs mere om det her.
Du kan prøve kræfter på aktiemarkedet uden at investere for rigtige penge ved at bruge Euroinvestors porteføljeværktøj gratis. Du logger ind på Euroinvestor i menuen øverst til højre på sitet. Du kan også klikke videre på de enkelte aktier i artiklen ovenfor og få mere information om virksomhedernes afkast, forretningsmodel samt en række nøgletal.
Læs også: Goldman Sachs: Disse aktier kan du samle op under uro
Læs også: Dansk revisionshus: Glæd dig til årsopgørelsen


Det koster 0 kr. - vind luksusophold til 8.000 kroner