SAS har indgået aftaler med flere banker, som skal hjælpe det kriseramte luftfartsselskab med at rejse kapital, så koncernen kan komme igennem rekonstruktionsprocessen ved en amerikansk domstol, hvor SAS tidligere på ugen søgte kreditorly.
Det skriver dagbladet Børsen.
Læs også: Tror bitcoin barberes ned
Det er dog langt fra nogen let opgave for SAS at sikre sig den nødvendige finansiering, samtidig med at selskabet også kæmper med en strejke blandt de nordiske piloter.
- Jeg er nødt til at sige, at det ikke er nemt at finde investorer til et selskab, der ikke har betalt udbytte i 21 år, som oplever strejker så tit, og som befinder sig i et så udfordrende miljø, siger Anko van der Werff, topchef i SAS, til Børsen.
Han oplyser samtidig, at koncernen for nogle uger siden hyrede SEB og Seabury til at skaffe 7 mia. svenske kr. i en slags brofinansiering gennem pantsætning af aktiver. En sådan finansiering skal hjælpe SAS gennem rekonstruktionen.
Læs også: Ikke set i 39 år: Inflationen brager op
Læs også: Advarer om alvorlige sårbarheder i krypto
Link til original artikel (abonnement): https://borsen.dk/nyheder/virksomheder/sas-ikke-let-at-faa-penge
.\˙ MarketWire