Den schweiziske investeringsbank UBS regner fortsat ikke med, at den amerikanske centralbank, Federal Reserve, Fed, vil skabe modvind for aktiemarkederne, selv om andre ser flere og flere tegn på, at banken kunne finde på at agere tidligere og mere aggressivt mod inflationen.
- Referatet fra det seneste Fed-møde peger fortsat på støtte blandt cheferne til en tålmodig tilgang, da pandemirelaterede forvridninger gradvist forsvinder. Vi forventer, at pengepolitikken fortsat vil være lempelig, og vi rådgiver investorerne til at søge vinderne fra global vækst, hedder det i en kommentar fra UBS.
Læs også: Tingene har ændret sig fuldstændig - stjerneinvestor kastet ud i blodrød aktiestorm
UBS fremhæver imidlertid, at de seneste økonomiske data ud af USA har øget bekymringerne for, at Federal Reserve vil stramme pengepolitikken hurtigere end den nuværende tidsplan, og senest har PCE Core, der er centralbankens foretrukne inflationsmål, vist en stigning på 4,1 pct. i oktober, hvilket er det højeste niveau siden 1991. Federal Reserve har selv et mål på 2,0 pct. om året.
Samtidig faldt antallet af nye ledige i sidste uge i USA til sit laveste niveau siden 1969, mens privatforbruget fortsat ligger meget højt.
Og derfor har nogle medlemmer af chefgruppen i centralbanken åbnet døren for, at den kan afvikle sine kvantitative lempelser hurtigere end nu planlagt. Og dermed også være tidligere klar til at løfte renten. Der er dog endnu ikke flertal for eller konsensus omkring den tanke.
Opkøbene af obligationer er på 120 mia. dollar for tiden, men på rentemødet i november besluttede banken at nedtrappe dem med 15 mia. dollar hver måned, indtil de helt vil ophøre i juni 2022.
Den schweiziske storbank analyserer sig dog frem til, at der er nogle særlige genåbningseffekter, der især løfter inflationen, og her peges på en analyse af prisstigningerne fra den amerikanske centralbanks distrikt i Dallas, som har beregnet en 12 måneders gennemsnitlig PCE uden ekstreme datapunkter, og den underliggende prisstigningstakt er i det tilfælde på mere moderate 2,6 pct.
- Det er vores holdning, at når de pandemirelaterede forstyrrelser forsvinder, når forbruget skifter fra varer til ydelser, flaskehalse i forsyningskæderne aftager, og oliepriserne stabiliserer, så vil den overordnede inflation falde gennem 2022.
UBS hæfter sig også ved, at Federal Reserve har mere strikse krav til en begyndende stramningscyklus end til afviklingen af obligationskøbene, den schweiziske investeringsbank fremhæver i den forbindelse denne passus i referatet fra rentemødet i november:
- Deltagerne bemærkede, at påbegyndelsen af nedskalere tempoet i opkøb af aktiver ikke var beregnet til at formidle noget direkte signal om justeringer af målintervallet for federal funds rate. De fremhævede de strengere kriterier for at hæve målintervallet sammenlignet med de kriterier, der gjaldt for at begynde at reducere tempoet i aktivkøb.
På den baggrund er forventningen, at Federal Reserve ikke vil ændre på sin rentebane, hvor bankens chefgruppe senest i september var delt ligeligt, ni mod ni, i spørgsmålet om en mulig renteforhøjelse i 2022, mens der var flertal blandt renteindikationerne for en rente, som er tre-fire løft højere ved udgangen af 2023.
UBS ser, at forbrugerpriserne ved udgangen af 2022 vil falde til 1,8 pct. mod ventede 6,5 pct. i december i år, og så kan centralbanken fortsat være en due.
- Hvis det er tilfældet, vil det gøre det lettere for Fed at retfærdiggøre at være på hold frem til 2023.
Læs også: Investeringskæmper har set i krystalkuglen: Her er afkastet for 2022
Læs også: Private trodser de professionelle investorer - kaster sig ind i vækstaktier
.\˙ MarketWire