Sydbank advarer: Rentestigning kan ramme dyre danske aktier


Flere danske aktiers indtjeningskvalitet har fået investorerne til at give dem en dyr prisfastsættelse, der dog kan komme under pres i 2022, når pengepolitikken i USA strammes op, og renterne stiger.
Det vurderer Jacob Pedersen, aktieanalysechef i Sydbank.
- Det går normalt hårdest ud over de dyre dele af aktiemarkedet - og på den liste står de danske, skriver han i sin aktiestrategi.
Læs også: 3 danske aktier, der snart kan flyve i vejret
Han peger derimod på de billigere europæiske aktier, som Sydbank ser et lidt bedre afkastpotentiale i, da en pengepolitisk stramning ikke bør dem ramme lige så hårdt.
- Med en høj andel af cykliske selskaber bør de europæiske aktier desuden få gavn af et fortsat opsving i europæisk økonomi, der fremstår noget mindre sencyklisk end den amerikanske, skriver aktieanalysechefen.
Han mener endda, at markedsforventningerne om en indtjeningsvækst i 2022 på 6,2 pct. kan overgås, hvis Omikron-varianten ikke lukker europæisk økonomi ned.
- Vi betragter fortsat Tyskland og Sverige som kernepositioner i den europæiske portefølje, men vækstskuffelser vil være skidt nyt for disse markeder, og billige britiske aktier kan være et sted at søge dækning. I Sydeuropa handler Italien fortsat mest attraktivt henset til den historiske prisfastsættelse, tilføjer Jacob Pedersen.
Læs også: Storbank om dansk superstjerne: Usikkerheden er for stor - sælg den
Læs også: Sydbank om dansk aktie: Sælg den
.\˙ MarketWire