Tech-aktier på optur: Her er onsdagens finansielle overblik


Godmorgen og velkommen til endnu en handelsdag.
Teknologiaktierne bliver sendt op i Asien onsdag morgen. Særligt i Sydkorea bliver aktierne begunstiget, og det ledende Kospi-indeks stiger med 6,5 pct.
Opturen kommer efter chipkæmpen SK Hynix natten til onsdag har leveret et stærkt regnskab, hvilket endnu engang har sat gang i investorenes appetit på AI-aktier, skriver Bloomberg News.
Onsdagen foran os byder på en række finansielle begivenheder. Herhjemme får vi regnskab fra Jyske Bank og Alm. Brand, mens der i USA kommer tal fra Alphabet og Microsoft på samme dag som Oracle holder kapitalmarkedsdag.
Onsdag aften dansk tid er der også rentemelding fra den amerikanske centralbank, Federal Reserve, hvor markedet venter, at renten vil blive holdt i ro.
Vi starter dagens finansielle overflyvning i Asien, hvor børshandlen fortsat er i gang:
I Asien køber investorerne op i de japanske aktier. Japanske aktier stiger samlet med 1,05 pct., når man kigger på Nikkei-indekset.
Læs også: Førstepladsen holder fast: Her er stillingen i aktiespillet lige nu
Der bliver også købt op i de kinesiske aktier, så aktierne på børsen i Hongkong stiger med 0,4 pct., viser udviklingen for Hang Seng-aktieindekset.
Investorerne står til at sælge ud af de europæiske aktier, når børshandlen skydes i gang kl. 9 i Europa. Aktierne står samlet set til at falde med 0,26 pct., viser futures for det toneangivende aktieindeks Stoxx50, der afspejler udviklingen i 50 store europæiske selskaber.
På den anden side af Atlanten står de amerikanske aktier til at handle blandet onsdag eftermiddag. Det brede S&P 500-aktieindeks står til at handle fladt, Dow Jones-aktieindekset står til at falde med 0,2 pct., mens Nasdaq-aktieindekset står til at stige med 0,28 pct.
S&P 500-indekset omfatter mange forskellige selskaber, mens Nasdaq især fokuserer på teknologi- og vækstselskaber.
Dow Jones viser kursudviklingen for 30 store, veletablerede amerikanske industrivirksomheder og afspejler derfor især den traditionelle økonomi. Du kan se, hvilke selskaber der er i Dow Jones her.
Læs også: SK Hynix syvdobler overskuddet - aktien sendes op
Prisen på guld, olie og kryptovaluta giver os også et praj om stemningen i markedet. Vi begynder med det sorte guld, nemlig olien, der stiger.
Den globale referenceolie Brent handles nu til 115,5 dollar per tønde. En tønde af den amerikanske WTI-olie koster derimod 101,4 dollar per tønde.
Prisen på olie følges nøje af investorer, fordi den kan give en idé om, hvordan verdensøkonomien klarer sig. En stigende oliepris indikerer økonomisk vækst, mens et fald kan være tegn på det modsatte.
Geopolitiske faktorer og produktionsbeslutninger kan påvirke udbuddet af olie. Hvis prisen på det sorte guld stiger, kan det føre til højere forbrugerpriser og inflation.
Guldprisen falder en smule her til morgen, og guldet handles nu til en pris på 4036 dollar pr. ounce.
Guldet er værd at følge, fordi guld opfattes af mange som en sikker havn i krisetider og har historisk klaret sig godt i perioder med modvind på aktiemarkedet.
Kryptovalutaen bitcoin er steget med 1,5 pct. det seneste døgn, så den digitale mønt nu koster 80.852 dollar. Bitcoin-kursen er interessant at følge, fordi den fortæller os noget om markedsstemningen, især blandt mere risikovillige investorer.
Læs også: Jyderne overvurderer boligprisvæksten - sjællænderne undervurderer den
Læs også: Storbank ser potentiale i svensk forsvarskæmpe - hæver kursmålet
Millionærklubben Eksklusiv: Danmarks største aktietalent
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer
De sidste mange uger har det været muligt at spille med i Millionærklubbens Aktiespil, og selvom tusindvis af danskere har kastet sig helhjertet ind i kampen, blev det for mange også tydeligt, at det kan være særdeles vanskeligt at skabe gode afkast på kort tid.
Så hvad kan man lære af at konkurrere om titlen som Danmarks største aktietalent? Millionærklubben dykker ned i konkurrencen, ser på udvalgte porteføljer i spillet og debatterer, om der er grund til fortsat at satse på de aktier, som vinderne kastede sig over.
Hør også klubbens faste hold dele ud af de erfaringer, de selv fik i aktiespillet og få deres bud på vinderaktier i “den virkelige verden”.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen og Tudborg
Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital
Michelle Nørgaard, aktiestrateg og partner hos Lumina Ejendomme
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.