Euroinvestor og B.T. samarbejder - derfor findes artiklen på Euroinvestor.
Onsdag kom det frem at EU indfører en ny told på varer fra USA, som et modtræk på den amerikanske præsident Donald Trumps told.
Men toldstraffen kommer også til at ramme din pengepung.
En ekspert sætter nu ord på over for B.T., hvilke specifikke varer der bliver dyrere for dig.
»Bagsiden af medaljen ved en gengældelsestold fra EU imod USA er, at varerne også bliver dyrere for os selv,« siger fagchef for Global Markedsudvikling ved Dansk Erhverv, Michael Bremerskov Jensen.
Listen af varer som EU har i sinde at lægge told på er bestemt også lang.
Alt fra stål- og aluminiumprodukter, tekstiler, lædervarer og husholdningsapparater til plast og træprodukter.
Læs også: Direkør for aktiehandelsplatform: Trump afgør, om recessionsfrygt bliver til virkelighed eller ej
Også varer i supermarkedet som fjerkræ, oksekød, visse fisk, nødder, æg, mejeriprodukter, sukker og grøntsager risikerer at blive dyrere for danskerne.
Eksperten peger dog på, at mange kendte amerikanske mærker som Coca-Cola, Kellogg’s, Mars, Ford og iPhone slet ikke produceres i USA.
En iPhone produceres eksempelvis i Kina og bliver betragtet som en kinesisk eksportvare til europa, mens Coca-Cola til det danske marked produceres lokalt i Fredericia.
«Og så rammes det ikke af EU’s gengældelsestold,« påpeger eksperten.
Danske forbrugere vil derimod kunne mærke prisstigninger på californiske vine, amerikansk whiskey, mandler, peanutbutter, juice fra Florida samt nichevarer som beef jerky.
Læs også: Cheføkonom om nyt nøgletal fra USA: Godt for danskernes økonomi - men en ting truer
Landbrugsmaskiner som John Deere og motorcykler fra Harley-Davidson vil også blive ramt af tolden.
»Så alle den slags varer bliver dyrere ude i de danske butikker, fordi varen importeres direkte fra USA og ind i Europa.«
Der er dog håb forude, da flere af varerne er priselastiske.
»Det betyder, at efterspørgslen efter varen påvirkes markant af prisændringer, eftersom de relativt nemt kan erstattes af alternativer,« forklarer Michael Bremerskov Jensen og tilføjer:
»Når det er sagt, håber vi ikke det her ender i en regulær handelskrig, for det vil være ekstremt skadeligt for danske virksomheder.«
Artiklen er oprindelig udgivet af B.T.
Læs også: Prisfesten på boligmarkedet løjer af: Men her banker priserne fortsat op
Læs også: Investor ser fortsat potentiale i vingeskudte Genmab: Derfor er han klar til at købe op i aktien
AI-investering - fuld fart frem eller sat på pause?
Onsdag den 26. marts byder Millionærklubben igen indenfor til Millionærklubben Eksklusiv. Her zoomer vi ind på kunstig intelligens som ét af de seneste års helt store investeringstemaer, undersøger om det fortsat vil præge debatten i 2025 og debatterer, om man som investor bør geare op eller ned for AI-relaterede investeringer. Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde: Bent Dalager, Head of Innovation & NewTech fra KPMG, Peter Garnry, investor og fast finanskommentator i Millionærklubben og Henrik Karlsen, CEO og investeringschef hos Horizon3. I løbet af aftenen byder vi også på et glas vin, øl eller sodavand og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer
