»Wow!«

Normalt tager den erfarne chefanalytiker og boligøkonom Lise Nytoft Bergmann fra Nordea Kredit diverse udsving på boligmarkedet med ophøjet ro.

Men hendes reaktion på Boligsidens dugfriske opgørelse over antallet af solgte boliger på det danske boligmarked i oktober afspejler, at aktiviteten på boligmarkedet er alt andet end normal.

For normalvis falder boligsalget, når bladene begynder at falde af træerne, men  oktober i år er en voldsom undtagelse. 

Handelsaktiviteten er ikke blot steget. Oktober er højst usædvanligt den måned i hele 2025, hvor der er solgt flest huse og ejerlejligheder.

Konkret blev der solgt 5.686 villaer og rækkehuse i oktober i år. Det er - ud over at være det højeste antal for en måned i 2025 - også 15 pct. højere end i oktober sidste år.

Også på det i forvejen glohede marked for ejerlejligheder satte oktober ny 2025-rekord med det højeste ejerlejlighedssalg for en måned. 

Læs også: Renteudsving på menuen, når offentligt ansatte i USA vender tilbage til arbejdet

Det næsthøjeste månedlige ejerlejlighedssalg i 2025 fandt sted i september, og Lise Nytoft Bergmann påpeger, at farten på boligmarkedet er accelereret fra høj til endnu højere den seneste tid.

Konkret blev der solgt 1.991 ejerlejligheder på landsplan i oktober. Det er 2,3 pct. flere end i september og hele 30 pct. flere end i oktober sidste år.

»Det er overraskende, at der er solgt så mange boliger i oktober. Normalt plejer det at være i maj og juni, hvor der er mest gang i boligmarkedet,« siger Lise Nytoft Bergmann og fortsætter: 

»Vi har ikke nogen gode forklaringer på, hvorfor interessen for at handle bolig eksploderer netop nu, og vi kan godt være lidt bekymrede for, om nogen førstegangskøbere har skyndt sig ud på boligmarkedet, fordi der er blevet snakket så meget om de kraftigt stigende boligpriserne særligt i og omkring København.« 

De seneste tal fra Boligsiden viser, at udbuddet af boliger er faldet 20 uger i træk. Det lave udbud og den høje efterspørgsel har sendt priserne til vejrs; især i de mest attraktive områder som hovedstadsområdet.

I Københavns Kommune blev en gennemsnitlig tre-værelses lejlighed på 80 kvadratmeter ved udgangen af oktober solgt for 5.298.000 kroner. 

I samme måned sidste år blev en tilsvarende lejlighed solgt for 4.398.000 kroner. På bare et år er lejligheden altså steget med 900.000 kroner svarende til 20 pct.

Læs også: Chefstrateg: Så meget kan aktierne stige næste år

Også husejerne i hovedstadskommunen har kronede dage. Et gennemsnitligt hus på 140 kvadratmeter er det seneste år steget med 915.000 kroner og havde i oktober i år hammerslag på 8.612.000 kroner. Det svarer til en prisstigning på 12 pct.

Både bankerne, regeringen og de økonomiske vismænds prognoser spår, at boligpriserne vil fortsætte op i de kommende år.

Vismændene forventer, at huspriserne i gennemsnit vil stige med 3,5 pct. næste år og 3,8 pct. i 2027 for derefter at sætte turbo på med prisstigninger på gennemsnitligt 4,3 pct. om året fra 2028-2030.

Det vil sende prisen på et gennemsnitligt parcelhus på 140 kvadratmeter op fra en pris på 2.390.000 kroner ved udgangen af 2024 til hele 3.042.000 kroner i 2030, viser beregninger, som Nordea Kredit har foretaget for B.T.

I perioden 2025-2030 vil en ganske almindelig husejer altså kunne se sin friværdi vokse med bundsolide 652.000 kroner svarende til over 100.000 skattefri kroner om året i gennemsnit.

Antager man, at huspriserne i hovedstadskommunen står stille i resten af 2025 og derefter blot følger den gennemsnitlige prisstigningstakt i vismændenes prognose i årene 2026-2030, vil et gennemsnitlig hus på 140 kvadratmeter i København stige fra en pris på 7.615.000 kroner ved udgangen af 2024 til 10.270.000 kroner i 2030.

Det svarer til en stigning i friværdien på hele 2.655.000 kroner på seks år eller 36.875 kroner skattefrit om måneden.

»Mange husejere er blevet millionærer på at eje deres bolig, og i de kommende år ser det ud til, at boligejernes formue kommer til at vokse yderligere. Det er fedt for de begunstigede boligejere, men knap så opløftende for de familier, der af den ene eller anden grund står uden for boligmarkedet og ikke har mulighed for at træde ind,« lyder det fra Lise Nytoft Bergmann.

I løbet af årets første 10 måneder er der ifølge Boligsiden solgt det næsthøjeste antal huse nogensinde – kun overgået marginalt af 2021, hvor de store coronanedlukninger skabte ekstraordinært stor interesse for at købe og sælge boliger.

Artiklen er oprindeligt udgivet af B.T.

Læs også: Analytiker med vild udmelding: Novo-rival kan stige med 52 pct.

Læs også: Særligt mønster kan føre til skræmmende udvikling: 'Det kan være et forvarsel om en nedtur'

Morgennyheder

Hver morgen opdaterer Euroinvestors finansjournalister dig på de vigtigste historier om dine aktier og i øvrigt om alt det, der påvirker økonomien - især din egen. Vært: Laura Bitte Rossau

Millionærklubben Eksklusiv: Når magtbalancer forskydes
2025 har i den grad rykket ved verdens tilstand, og særligt USA’s præsident, Donald Trump, har været med til at ryste posen og sætte globale magtbalancer i bevægelse. Men kan den slags nybrud overhovedet bringe reel og længerevarende udvikling med sig, eller er der snarere tale om en midlertidig storm i et glas vand? Onsdag den 26. november undersøger Millionærklubben verdens aktuelle økonomiske tilstand og debatterer, om tidernes skiften kan bidrage til nye og interessante investeringer.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Ulrik Bie, økonomisk redaktør på Berlingske
Steen Jacobsen, selvstændig investor, bestyrelsesmedlem og rådgiver,
og Thomas Thygesen, aktiestrategichef hos SEB.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer