Det forgangne år bød på større friværdier for de fleste boligejere over hele landet, og det nye år ventes også at se lyst ud på det danske boligmarked.
Dog lidt lysere for husejere end lejlighedsejere.
Sådan lyder det fra Nykredits seneste prognose for boligmarkedet, som udkom i november 2023.
Ifølge prognosen kan husejerne se frem til yderligere prisstigninger på deres boliger i det nye år. Banken venter nemlig, at huspriserne vil stige med 2,4 pct. i 2024.
Da nytårsklokkerne ringede det nye år 2024 ind, så blev den nye boligskattereform også indført.
Og det er noget flere købere på jagt efter en ejerlejlighed i København har været særligt opmærksomme på.
I slutningen af det forgangne år blev der nemlig »hasteindkøbt« lejligheder i København. Her ønskede flere købere at sikre sig en skatterabat, inden boligskatterne på netop lejligheder stod til at stige markant ved køb efter 2023.
Læs også: Forudser markant ændring på boligmarkedet
Derfor venter Nykredit også, at prisen på ejerlejligheder i København by vil falde med knap 4 pct. henover 2024.
»Det kan lyde af lidt med tanke på det store fokus, som overgangen til de nye boligskatter har fået. I den sammenhæng er det vigtigt at pointere, at de 4 pct. er for gennemsnittet af lejligheder. Der vil være lejligheder, som skal betydeligt længere ned i pris, hvis en handel skal realiseres, da der er stor forskel på, hvor store skatterabatter de nuværende ejere har fået tildelt, og dermed hvor store skattestigninger der vil være for nye købere,« fremgår det af prognosen.
Selvom boligmarkedet i København tidligere har udvist robusthed, så er der en væsentlig risiko for, at markedet i København kan reagerer mere negativt end prognosen forudser, skriver Nykredit.
»Boligbyrden er høj, og samtidig står mange boligejere fortsat over for en rentetilpasning med større rentebetalinger til følge. I kobling med højere boligskatter kan dette føre til større prisfald end antaget,« skriver banken og fortsætter:
»Vi hælder dog til, at der vil være få handler, og at især boligerne med de største skattestigninger kun sparsomt vil handles. Disse boliger vil derfor ikke dominere de realiserede handelspriser.«
Over hele landet venter Nykredit, at priserne på ejerlejligheder vil falde med 2,5 pct. i 2024.
Læs også: Flere jokere og tømmermænd: Sådan spår seniorøkonomen, at boligmarkedet vil udvikle sig i 2024


Det koster 0 kr. - vind luksusophold til 8.000 kroner