De danske aktier kom fint fra land i uge 42.

C25-indekset blev således knap 0,7 pct. mere værd i mandagens handel, der bød på flere opjusteringer. 

Dagens store vinder var industriselskabet FLSmidth, der gik frem med hele 4,7 pct. Det skete efter at selskabet kunne annoncere at man havde vundet en ny ordre på 225 mio. kr. Det kan du læse mere om her. 

Pandora-aktien blev dagens taberaktie i eliteindekset, da den gik tilbage med 1,8 pct. i mandagens handel.

Dagens store historier var centreret omkring opjusteringer. 

Jyske Bank oplever eksempelvis god kundeaktivitet og kreditkvalitet, og det har ført til bedre end ventede resultater hos banken fra Søhøjlandet. I en opjustering kunne Jyske Bank således melde ud, at man venter et resultat efter skat på mellem 4,7-5,2 mia. kr. i 2026. 

Tidligere ventede man et resultat på mellem 4,3-5,1 mia. kr. Den nyhed førte til en kursstigning på 0,5 pct. på dagen. 

Lidt mere medgang var der til tankrederiet Torm, der gik frem med 1,5 pct. efter selskabets opjustering mandag. Her er det stærke markeder, der er med til at løfte indtjeningen. 

»Ekstraordinær markedsstyrke og stærk eksekvering har fået os til at hæve vores forventninger til året til nye rekordniveauer. Vores skalerbarhed og fleksibilitet understøtter vores historik med markedsledende resultater,« udtaler Jacob Meldgaard, administrerende direktør i Torm i forbindelse med opjusteringen, som du kan læse mere om her. 

Blandt de lidt mindre selskaber var SJF Bank også ude med en opjustering, og det førte til en kursstigning på 5,6 pct. i dagens handel. Det kan du læse mere om her. 

Hvis du klikker her, kan du se præcis hvordan det gik de danske aktier i mandagens handel. 

Millionærklubben

Herhjemme er mange på efterårsferie, men i det store udland skydes regnskabssæsonen endelig i gang med tal bl.a. fra verdens største investeringsbanker. Millionærklubben tjekker ind og debatterer, om vi kan bruge tallene til noget som danske investorer sammen med investeringsøkonom Per Hansen fra Nordnet. Med fra Saxo Bank er også råvarestrateg Ole Hansen om olieprisudviklingen og de mere eller mindre usikre aftaler, som USAs administration mener at have faciliteret. I studiet er aktiechef Michael Friis Jørgensen klar til at åbne en ny uge på aktiemarkedet. Vært: Bodil Johanne Gantzel.