Henter kommentarer

Ugens aktie: Coloplast – børskursen er langt foran vækstevnen


 

Selskabet er markedsleder inden for stomi- og kontinensprodukter og derfor i stand til ”at sætte en dagsorden”, som konkurrenterne presses til at følge. De må kæmpe hårdt for at holde samme tempo som Coloplast, der har rundt 40 % i markedsandel. Succesen er opnået via mange års dygtig salgsindsats, produktudvikling, høj kvalitet og god service. Sidstnævnte punkt med bløde værdier er nu i fokus, idet man prøver på at åbne for direkte relationer til de rigtige kunder ved hjælp af IT-platforme. En slags Aftersales service.

Mellemleddet med sundhedsorganisationer er dog fortsat en vigtig flaskehals, da de har en afgørende rolle ved opstarten på brug af hjælpemidler, der jo helst skal komme fra Coloplast. Det er et interessant eksempel på nye muligheder for digital service med direkte kommunikation, så man undgår at skulle bruge professionelt sundhedspersonale som mellemled. Leverandøren kan dermed styrke kunderelationen og -loyaliteten. ALK og Novo Nordisk bevæger sig også i den retning. Der må være store fordele ved direkte kunde-support omkring situationer med problemer af individuel karakter, der har afgørende praktisk betydning for brugeren.

Forretningens udvikling

Vækst og resultater svinger ikke i takt med hinanden. Efter tre år med samme resultatniveau er der i det netop afsluttede regnskabsår opnået en forbedring af indtjeningen, selv om den organiske vækst faldt fra et niveau på 7-8 % til 4 %. Der er nemlig godt greb om udgifterne. Overskudsgraden er imponerende med 32 %, og meget bedre kan det ikke gøres. I stedet drejer det sig derfor om at øge omsætningen og pløje en passende del af den store pengestrøm ned i fremadrettede projekter med et godt potentiale. I den nye strategiplan Strive25 for 2021-25 er det besluttet at anvende op til 2 % af omsætningen på ekstra vækstfremmende initiativer. Det vil reducere overskudsgraden i første omgang men vil ske ud fra en vurdering af udsigten til afkast. Strukturen i topledelsen er nærmest overfyldt med ”general managers”, så filteret for denne projektgodkendelse er finmasket. Der er nok mere brug for at finde ingeniører og folk med forstand på de virkelige behov for hjælp til pleje.

Corona har påvirket Urologi segmentet negativt. Her ønsker man ellers at ekspandere markant. Det samme gælder for hud- og sårpleje. Enhver tanke om frasalg ser ud til at være opgivet, og ledelsen er parat til at købe firmaer med potentiale. Der er netop foretaget et sådant offensivt skridt ved køb af Nine Continents Medical, som er i færd med at udvikle et nyt koncept til behandling af problemer med overaktiv blære. Ved hjælp af et indopereret device kan tibialnerven påvirkes, og det vil være en effektiv og skånsom behandling. Et færdigt og godkendt produkt forventes dog først klar i 2024/25. Købsprisen er 145 mio. USD plus en mulig milepælsbetaling, men hertil kommer R&D-udgifterne fremover. Det er altså en satsning på formentlig op mod 2,5 mia. kr.

Pointen for Coloplast er, at man er nødt til at betale pænt op for interessante R&D-projekter, som passer ind i strategien om at styrke positionen inden for Urologi. I dag er stillingen nr. 4 i størrelse, og der er tale om højt specialiserede kirurgiske løsninger. Stomi og kontinens leverer mere simple engangsprodukter i plast. Hud & Sår har samme profil, og her går opgaven ud på at udvikle produkter med klare fordele i forhold til almindelige plastre og lignende. Coloplast spænder vidt, og i rapporten om bæredygtighed kan man læse, at der i løbet af året er blevet benyttet 758 forsøgsdyr. Der er opnået en halvering ved skift til metoder med kemisk screening, siges det.

Udsigter og aktievurdering

I det nye regnskabsår forventes et løft til det tidligere væksttempo på 7-8 %, men omregnet til DKK reduceres fremgangen til 4-5 %. Overskudsgraden vil næsten blive fastholdt. Indsatsen er især rettet mod endnu højere effektivitet i produktionen. To nye fabrikker opføres i Costa Rica, og derfor bliver investeringerne igen i år høje med 1,1 mia. kr. (931). Uanset det præsterer man et stort frit cash flow, og med mulighed for mere normale finansudgifter må der være udsigt til en forbedring af indtjeningen på 11 %. Indtjeningen pr. aktie kan dermed blive på 21,9 kr. (19,7). Udbyttet er højt og udbetales af to omgange (5+13 kr. pr aktie). Den høje udlodning medvirker til en imponerende rentabilitet for den investerede kapital, men dette nøgletal kan ikke bruges til ret meget. De i brug værende materielle aktiver (bogført til 3,2 mia. kr.) indtjener et EBITDA bidrag på 6,7 mia. kr.!

Strategiplanen sigter mod at opretholde den høje overskudsgrad (over 30 %) og opnå en årlig vækst på 7-9 % mod en vækst i hele markedet på 4-5 %. Med toppræstation i overskudsgrad er væksten den afgørende parameter. Her satser man især på øget salg i USA og Kina. Førstnævnte har fortsat mulighed for erobring af markedsandele inden for stomi og kontinens, hvilket er en langstrakt kamp. Kina får øget vægt i kraft af landets størrelse med flere ældre og forbedring af sundhedsindsatsen. Næste trin i udviklingen må blive at kaste sig over ”Nye markeder”, hvor der venter et enormt marked ude i horisonten om 5-10 år.

Aktien (956) har en stor fejl: den er alt for ombejlet af investorerne og derfor højt prissat. P/E udregnet for det nye år ligger oppe på 43 (956-13/21,9). Børsværdien er på 203 mia. kr. Det frie flow af aktier er på 54 % af alle udestående aktier. Coloplast er i denne henseende på niveau med A.P. Møller – Mærsk.

Styrker

Et stærkt sortiment af velfungerende engangsprodukter i høj kvalitet til håndtering af problemer angående urin og afføring. Hud- og Sårplejeprodukterne har samme karaktertræk. Urologi er et nyere segment, hvor produkterne benyttes ved kirurgiske indgreb (meget dyre og lavt stykantal). Produktionskapaciteten er topmoderne og samlet på få store anlæg placeret i lande med lave lønomkostninger. Salgsorganisationen er omfattende og udgør et aktiv (og stor udgift) i sig selv.

Svagheder

Der er tale om nicheprodukter med afgrænsede markeder, hvor regler for sundhedsordninger og tilskud er afgørende.

Muligheder

Højere levealder i stadig flere lande vil øge antallet af mennesker med behov for Coloplast’s produktløsninger. Der er enorme afsætningsmuligheder i andre lande end de nuværende, der i hovedsagen omfatter de gamle I-lande (vækstpotentiale i Emerging Markets).

Trusler

Risiko for indgreb fra myndighedernes side med regulering af priserne i nedadgående retning. Tilsvarende kan man løbe ind i en stopklods angående lancering af nye produkter, hvor formålet kan blive anset at være at opnå prisforhøjelser. Risiko ved produktbrug er altid til stede men burde være begrænset.

Lau Svenssen ejer ikke aktier i Coloplast

Læs også: Kommentar: Grønne og sociale investeringer kræver helt nye tal for aktier

Læs også: Kommentar: Spådomme om aktievindere efter præsidentvalget er nonsens

Læs også: Teknisk Set: Det er situationen i toneangivende aktieindeks