Man har ikke gjort det lettere at redde SAS.
Det vurderer Sydbanks aktieanalysechef Jacob Pedersen over for TV2 News. Det sker, efter danske politkere har meddelt, at den danske stat vil øge sin ejerandel i det kriseramte flyselskab.
Jacob Pedersen mener, at private aktører kan være blevet skræmt væk af, at danske politikere vil hjælpe med at redde SAS. Det skyldes, at den danske stat gerne vil have indflydelse på SAS.
Læs også: Den danske stat holder hånden under SAS
Finansminister Nicolai Wammen understreger, at der skal findes andre investorer, før staten vil støtte SAS med penge, men de nye investorer vil aktieanalysechefen få mindre indflydelse på SAS.
»Det er nok til at få mange til at løbe skrigende væk, og jeg tror ikke, at det gør det lettere at redde SAS. Den danske stat kommer ikke med nok penge til at redde SAS,« udtaler Jacob Pedersen.
SAS-aktien er braget i vejret på udmeldingen. Du kan følge aktiekursen her.
Læs også: Nordnet spår aktiegyser for visse danske aktier: Her er der grund til at være nervøs
Læs også: Nye store aktiefald truer: 'Aktivmarkederne gennemgår tektoniske forandringer'


Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner