Henter kommentarer

Aktiechef i forudsigelse: Danske aktier står foran stigninger


Investorerne vil købe op i danske aktier, når det står klart, at danske selskaber er dygtige til at tjene penge, lyder forventningen.

Den kommer fra Sydbanks aktieanalysechef, Jacob Pedersen, der i et nyt analysenotat har zoomet ind på de danske selskaber og økonomien i 2023.

Læs også: Jyske Bank om dansk folkeaktie: Vi anbefaler ikke at købe nye aktier

»I et miljø, hvor der helt givet vil komme flere indtjeningsskuffelser end normalt på globalt plan, kan en række stærke regnskaber herhjemme igen minde investorerne om de danske selskabers styrke – til gavn for kursudviklingen,« lyder det fra Jacob Pedersen.

Der er med andre ord grund til at tro, at dansk aktier står foran nye stigninger i 2023. Det ser ud til at gå så godt for danske selskaber, at selskaberne tør opjustere forventningerne til, hvordan det vil gå i 2023, forklarer aktieanalysechefen.

»Særligt blandt de defensive selskaber med solide forretninger,« tilføjer han.

Defensive selskaber er kendetegnede ved at have forretningsmodeller, der er så stærke, at de nærmest ikke er ramt af, at økonomien går op eller ned. De tjener så at sige penge uanset, hvordan det går med konjunkturerne.

Det er svært at spå om, hvorvidt selskaberne allerede i forbindelse med regnskaberne for første kvartal tør opjustere. Det skal ses i lyset af, at den høje inflation de seneste mange måneder har gjort et massivt indhug i forbrugernes købedygtighed, forklarer Jacob Pedersen.

Læs også: Danske Bank anbefaler at sælge dansk aktie - ser intet kurspotentiale lige nu

»Uanset imødeser vi en række overbevisende regnskaber, der kan blive forløber for opjusteringer senere på året og løfte aktiekurserne,« understreger Jacob Pedersen:

Han forventer, at regnskaberne vil bekræfte, at danske selskaber besidder en indtjeningsstyrke, når man holder dem op imod de brede udenlandske aktieindeks.

Sydbank forventer derfor, at danske aktier vil stige henover det kommende år.

»Indtjeningsstyrken bliver efter vores vurdering afgørende for at sikre et stadig meget dyrt danske aktiemarked en afkastfordel,« lyder det fra aktieanalysechefen.

Læs også: Garvede investorer: Disse 4 aktier er gode i en recession

Sydbank ser et potentiale i danske aktier, fordi banken forventer en økonomisk udvikling i verden, hvor selskaberne får sværere ved at tjene penge i takt med, at 2023 skrider frem.

»I det miljø bør de danske aktiers indtjeningsstyrke blive en fordel – og blive endnu mere værdsat af investorerne,« forklarer Jacob Pedersen.

»En bred vifte af indtjeningsstærke defensive selskaber kombineret med en generelt forbilledlig tilpasningsevne bliver vigtige omdrejningspunkter for igen at bevise indtjeningsstyrken.«

Danske aktier er imidlertid rentefølsomme, og derfor gælder det ifølge aktieanalysechefen, at man som investor med danske aktier skal håbe på, at vi undgår betydelige rentestigninger herfra. Hvis vi undgår det, bør prisfastsættelsen på danske aktier efter Sydbanks vurdering ikke blive »et benspænd for acceptable« aktieafkast.

Den dyre prisfastsættelse betyder, at der skal leveres – og gerne overpræsteres – i regnskabssæsonen, understreger man hos Sydbank. Det har danske selskaber dog gjort tidligere, og forventningen er hos banken, at det vil de gøre igen.