»Det bedste bud i en attraktiv sektor«
Sådan lyder det fra Handelsbankens to aktiestrateger, Hajder Anjum og Michelle Nørgaard.
Det er gamingsektoren, som de to strateger finder tillokkende. Det skyldes, at branchen er stærkt pengestrømsgenerende og undgår besværet med indkøbsproblemer samt øgede råvareomkostninger.
»Der hersker ingen tvivl om, at gaming-industrien er en branche, der oplever enorm vækst, en vækst der ventes at fortsætte i mange år frem,« påpeger strategerne.
Den aktie, som de to strateger udpeger, er Embracer. Det er en svensk spiludvikler og -sælger, som også distribuerer film.
Embracer er et godt bud ifølge strategerne, fordi svenske gaming-selskaber har oplevet en »urimelig tilbagegang« prismæssigt. Dermed giver det mening at købe det bedste selskab i sektoren, lyder det.
Det svenske gaming-selskab forventer at udgive mere end 80 spil i 2022, mens de i 2022/2023 er godt på vej til at fordoble deres operationelle indtjening i forhold til 2021/2022.
Handelsbankens anbefaling på Embracer-aktien er »køb«. Aktien ligger nu i 92,34 svenske kroner, men bankens forventning er, at kursen kommer op og rammer 135 svenske kroner i løbet af tre år.
Læs også: Politikere klar til at redde SAS – men det er muligvis ulovligt
Læs også: Spår vending på boligmarkedet
Millionærklubben åbner endnu engang dørene og inviterer til Lytternes Dag – live med publikum – hvor du kan møde Millionærklubbens porteføljeforvalter, Lau Svenssen og investor, erhvervsmand og redaktør på Proinvestor, Helge Larsen. Læs mere her.


Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner

Chefanalytiker: Fast rente er billigere, end du tror