Apple har på blot to dage fået savet 190 mia. dollar af markedsværdien.
Det svarer til, at den verdenskendte iPhone-producent har fået skåret 1.400 mia. kr. af sin markedsværdi.
Billedet af Apple har ændret sig, vurderer Danske Banks senior investeringsstrateg, Lars Skovgaard Andersen.
Læs også: Lau Svenssen sælger gasselskab og køber vindmøller
»Apple har tidligere fremstået som usårlig og nærmest et defensiv selskab. Nu bliver Apple-aktien mere 'dødelig', og investorerne har været nødt til at indregne noget risiko i aktiekursen,« udtaler Lars Skovgaard Andersen til Euroinestor.
Investorerne holder skarpt øje med Apple, fordi Apple og en række andre tech-mastodonter har fungeret som den redningsbåd, som investorerne har søgt over i, når man er bange for recession.
Læs også: Nordnet: Aktien er kun en skygge af sig selv
»Det er ved at gå op for investorerne, at Apple-aktien ikke er en sikker, defensiv case. Det sker på et tidspunkt, hvor mange investorer har søgt tilflugt i vækstaktierne. Det er et problem, fordi vækstaktierne har stabiliseret aktiemarkedet på et tidspunkt, hvor andre dele af markedet ikke har leveret vækst,« udtaler han.
Det er en del af markedet, hvor man finder softwareselskaber som Microsoft, Meta Platforms, Alphabet og computerchipmastodonterne Nvidia og Broadcom.
Læs også: Huaweis 5G-telefon er en sejr, men Kinas chipudfordringer består
»De har været vores redning, når det har stormet på børsmarkederne. Selskaberne opfattes som kvalitetselskaber, fordi mange af dem ingen gæld har og stærke pengestrømme,« udtaler han.
Derfor følger investorerne udviklingen for at se, om det fortsætter.
Apple har fået savet milliarder af børsværdien, efter Kina har forbudt regeringsansatte at bruge den kendte iPhone-producents telefoner.
»Det er lidt bekymrende, fordi lige pludselig sker det her, hvor Apple-aktien bliver ramt af noget, som faktisk hele tiden har været der. Vi har hele tiden vidst, at der har ulmet en konflikt imellem Kina og USA,« udtaler Lars Skovgaard Andersen.
Det hører dog med til historien, at Apple inden kursfaldet havde en markedsværdi på næsten 3000 mia. dollar. Markedsværdien lyder nu på 2776 mia. dollar svarende til 19.344 mia. kr.
Forbuddet kommer ifølge Bloomberg News også til at omfatte flere kinesiske myndigheder samt ansatte i statsejede virksomheder og regeringsrelaterede organisationer.
Spørgsmålet er nu i hvilken grad et forbud vil skade Apple, der henter 20 pct. af sine indtægter i Kina.
Det har heller ikke hjulpet på stemningen, at den kinesiske mobiltelefonproducent Huawei har lanceret en ny telefon. Det kan du læse mere om her.
