Danskernes pensionsformue er faldt med 544 mia. kr. i de første seks måneder af 2022.

De første måneder har gjort ondt på danskernes pensionsformuer, lyder det fra Sampension. Det sker med henvisning til nye tal fra Nationalbanken. Tallene skal ses i lyset af, at pensionsformuen ved udgangen af andet halvår lød på 3923 mia. kr.

Læs også: Opråb til langsigtede investorer: Hvis du gør sådan, gør du det forkert

»De første seks måneder af 2022 har i den grad gjort ondt på danskernes pensionsopsparinger. Her har den kraftige modvind på de finansielle markeder generelt betydet negative pensionsafkast, og det afspejler sig også i et betydeligt dyk i den samlede pensionsformue i halvåret. For den enkelte er det selvfølgelig aldrig sjovt at opleve den slags. Men her er det vigtigt at huske på, at pensionsopsparing generelt er langsigtet opsparing, hvor der vil være udsving undervejs,« lyder det i en kommentar fra Anne-Louise Lindkvist, der er markeds- og kunderådgivningschef i Sampension.

Læs også: Ser stort potentiale i 'billig' aktie: 'Galskab ikke at købe den'

Med til historien hører, at pensionsformuen er steget med 1000 mia. kr. fra 2018 til 2021. Udsigterne for 2022 er dog ikke opmuntrende, lyder det fra Sampension, der hæfter sig ved, at der er tårnhøj inflation, stigende renter og tiltagende risiko for recession.

Det gælder dog om at se pensionsopsparingerne som en langsigtet investering. Forventningen er stadig, at formuerne vil vokse med tiden.

I første halvdel af året var pensionsindbetalingerne rekordhøje, bemærker man hos pensionsgiganten. I den periode lød danskernes pensionsindbetalinger på 76 mia. kr., hvilket ifølge Sampension er det højeste nogensinde.

»Det hænger ikke mindst sammen med, at arbejdsmarkedspensionerne løbende udbygges herhjemme, samtidig med at vi generelt går senere på pension. Den udvikling vil fortsætte fremover, hvilket på længere sigt vil bidrage til, at danskerne får stadig større pensionsopsparinger, og at den samlede pensionsformue støt vil vokse,« siger Anne-Louise Lindkvist.

Læs også: Han blev kendt for at spotte finansielle bobler. Nu ser han en ny

 

Læs også: ​Jeppe Christiansen: Er vi på vej mod en global økonomisk recession?