Henter kommentarer

Et af de dårligste år for danskerne: 'Det ligner en 100-årshændelse'


2022 blev et af de dårligste år nogensinde for danske investorer.

Alle danske investeringskategorier gav et negativt afkast i 2022. Det er første gang i 40 år, viser tal fra Finans Danmark.

Man skal ifølge bankernes brancheforening mere end 40 år tilbage i tiden for at finde en lignende nedtur for alle kategorier.

»Sammenfaldet af stærkt negative afkast på både aktie- og obligationsmarkederne har været helt specielt for 2022 og gør det investeringsmæssigt til noget, der ligner en 100-årshændelse,« lyder det fra investeringschef Kåre Valgreen, Investering & Opsparing i Finans Danmark.

Udviklingen står i kontrast til det gyldne råd om, at investorer bør sprede sine investeringer ud på forskellige aktiver for at sprede risikoen. Men ingen regel uden undtagelser.

»2022 har i den grad udfordret alle investorer, uanset hvad de har investeret i,« påpeger Kåre Valgreen

Den markedsudvikling vi har set i 2022 har været »meget ekstrem« og »yderst sjælden«, lyder det fra investeringschefen.

Læs også: Derfor skal du overveje at geninvestere dit udbytte

Læs også: Lau Svenssen: Dansk aktie bør stige 100 kr.