Henter kommentarer

Genmab med friske tal - fastholder forventningerne til 2025


Det danske biotekselskab Genmab, der fokuserer på kræftforskning, er torsdag efter børsluk kommet med regnskab for årets første tre måneder.

I årets første kvartal har Genmab haft en omsætning på 715 mio. dollar. Det er 19 pct. bedre end samme periode sidste år. Det er lavere end ventet af analytikerne, som havde forudset en omsætning på 727 mio. dollar, ifølge estimater indsamlet af Bloomberg. 

I samme periode havde selskabet et driftsresultat målt på EBIT på 188 mio. dollar., hvilket også er en fremgang fra samme periode sidste år, hvor resultatet lå på 116 mio. dollar. Her havde analytikerne forventet et driftsresultat på 134 mio. dollar.

Allerede i midten af april fik vi salgstal for Genmabs succesfulde kræftmiddel, Darzalex i regnskabet fra Johnson & Johnson, som Genmab producerer midlet sammen med. Her blev det stået klart, at i første kvartal af 2024 blev der solgt Darzalex for 2.692 mio. dollar. Det svarer til 18,9 mia. kr.

Heraf består Genmabs andel på 450 mio. dollar.

Genmab fik royalties for 589 mio. dollar i første kvartal, hvilket er en del mere end de ventede 491 mio. dollar.

Af regnskabet fremgår det også, at Genmab fastholder sine forventninger til 2025. Her venter biotekselskabet en omsætning på 3.340-3.660 mio. dollar samt et driftsresultat målt på EBIT på 895-1.365 mio. dollar.

»Vores engagement i at fremme vores senfase-programmer blev afspejlet i de fremskridt, vi gjorde i første kvartal af året. Både EPKINLY og Tivdak udvidede deres rækkevidde med godkendelser i yderligere territorier, og de opdaterede Rina-S-data, der blev præsenteret ved SGO, understreger dets potentiale som en behandlingsmulighed for patienter med fremskreden æggestokkræft,« lyder det fra topchef Jan van de Winkel til regnskabet.

Genmab-aktien er faldet med 13 pct. siden årets start. 

Læs også: Lau Svenssen om stærkt kvartalsregnskab fra Mærsk: På vej ind i usikkert farvand

Læs også: Jyske Bank: Novo Nordisk er fortsat en attraktiv investering – så meget skal aktien stige

Millionærklubben Eksklusiv: Verdenshandlen skælver - kan de globale forsyningskæder holde?
Efter indsættelsen af en ny, amerikansk administration tidligere på året, synes intet helt at være, som det plejer. Heller ikke i transportsektoren, hvor det finmaskede net af globale forsyningskæder i den grad udfordres og knap nok er til at kende. Men hvad betyder det igangværende opbrud for shipping- og logistikselskaberne kloden rundt, og hvilke vidtgrenede følgeeffekter får det, når det ikke længere er så simpelt for verdens virksomheder at flytte varer fra A til B?
Alt det og meget mere undersøger Millionærklubben den 21. maj ved dette Eksklusiv-arrangement, der naturligvis også kommer omkring relevante investeringsmuligheder set i lyset af de – måske – helt nye tider.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Peter Sand, chefanalytiker hos Xeneta,
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg,
og Mikkel Emil Jensen, senioranalytiker hos Sydbank.
I løbet af aftenen byder vi også på et glas vin, øl eller sodavand og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer