Her er dagens væsentligste nyheder fra de danske finansmedier.
Vestas-konkurrents topchef chokeret over problemers omfang
Jochen Eickholt, topchef i Siemens Gamesa, er chokeret over problemernes omfang i selskabets forretning for landvind-turbiner.
Det fortæller han til Recharge News.
Siemens Energy, som ejer Siemens Gamesa, og som konkurrerer med danske Vestas, suspenderede fredag i sidste uge sine indtjeningsforventninger med henvisning til, at en gennemgang har vist væsentlige kvalitetsproblemer med en række komponenter, der bruges i nogle af selskabets landbaserede vindmøller.
Læs mere her.
Morgan Stanley: Risikoen for amerikanske aktier har sjældent været større
Investeringsbanken Morgan Stanleys chefstrateg, Mike Wilson, advarer atter engang om, at kursfald i de amerikanske aktier står for døren.
Wilson, som i 2021 var blandt de få på Wall Street til at forudse nedturen i markedet i 2022, har dog gennem hele 2023 også været negativ på aktier, hvilket han indtil nu ikke har haft ret i.
Læs mere her.
Strateg i storbank ser ligheder med it-boblen: Pengene drypper ud af teknologisektoren
Man kan begynde at se tegn på, at investorerne vil flygte fra teknologi-sektoren - og at der i denne sektor er en 'babyboble', der minder om it-boblen i 90'erne.
Sådan lyder meldingen fra Bank of America-strategen Michael Hartnett ifølge Bloomberg.
Han henviser til, at teknologisektoren kunne konstatere et frasalg på 2 mia. dollars i de fem handelsdage op til 21 juni, skriver Hartnett i et notat på baggrund af EFPR-data.
Læs mere her.
Lektor om C25-selskabs kovending: Kan få betydning for stor fusion
Beslutningen om at droppe al synlig støtte til lgbt+ sagen, som Dagbladet Børsen kunne fortælle om mandag, har vakt vrede og skuffelse internt i Chr. Hansen.
Men beslutningen kan potentielt også få betydning for den nærtstående fusion mellem Chr. Hansen og Novosymes. Det vurderer administrerende direktør i RelationsPeople og ekstern lektor i kommunikation ved CBS Kristian Eiberg overfor Børsen:
»Det er et hårdt slag – både ift. at ansætte de mest eftertragtede medarbejdere fremadrettet, men også ift. fusionen med Novozymes, der har en meget klar holdning, og et meget højt værdisæt til de her spørgsmål, og helt sikkert ikke er på linje med Chr. Hansen her,« siger Kristian Eiberg til avisen.
Læs mere her.
Markedstendenser
Futures for det tyske DAX-indeks, der er en god rettesnor for udviklingen på det danske marked, indikerer tirsdag morgen en åbning med en stigning på 0,27 pct.
Du kan prøve kræfter på aktiemarkedet uden at investere for rigtige penge ved at bruge Euroinvestors porteføljeværktøj gratis. Du logger ind på Euroinvestor i menuen øverst til højre på sitet. Du kan også klikke videre på de enkelte aktier i artiklen ovenfor og få mere information om virksomhedernes afkast, forretningsmodel samt en række nøgletal.
Lyt til alle afsnit af Millionærklubben her: