Her er dagens vigtigste nyheder fra de danske finansmedier.

Storbankens opskrift: Her er vinderaktierne under Europas oprustning

Den schweiziske storbank UBS har delt sin opskrift på, hvordan man bedst placerer sine penge i Europa.

Det brede aktiemarked er bankens analytikere ikke fan af, men der er flere grupper af aktier, som ifølge UBS ville kunne slå resten af det europæiske aktiemarked. En af disse grupper er aktier, der kan komme til at nyde godt af oprustningen i Europa.

Læs mere her.

Dansk bank holder fast: Våbenaktier er ikke en etisk investering

Siden invasionen af Ukraine er forsvarssektoren for alvor kommet ind i varmen hos mange investorer – store som små - men våbenproducenterne er ikke blevet stuerene i alles øjne.

Den forandrede geopolitiske situation har nemlig ikke ændret på, hvordan man ser på investeringer i våbenaktier hos Merkur Andelskasse. Her er våbenproducenterne stadig sortlistet, forklarer Charlotte Skovgaard, som er administrerende direktør i banken.

Læs mere her.

Chefstrateg advarer mod at trække sig fra særlige vinderaktier

En særlig gruppe af aktier er hamret op de seneste år og har trukket markedet til nye højder, og selvom man kunne tænke, at det var tid til at sælge ud, så er det fortsat »et vigtigt tema i markedet.«

I virkeligheden udsætter man sig for risiko ved ikke at have penge i dette tema. Sådan lyder det fra Nykredits chefstrateg, Frederik Engholm, i forbindelse med at banken løfter sløret for sin nye sektorstrategi.

Læs mere her.

Trump vil indføre told på biler - får aktier til at rasle ned

Den amerikanske præsident, Donald Trump, har underskrevet en erklæring, der omfatter at indføre 25 pct. told på importerede biler i USA.

Det skriver flere udenlandske medier - blandt andet Bloomberg.

Læs mere her.

Trump om told på biler: Kan blive godt for Tesla

Den amerikanske præsident Donald Trumps planer om at indføre told på 25 pct. på alle udenlandske biler, kan blive 'neutral' eller 'god' for Elon Musks selskab Tesla.

Det skriver TV2 på baggrund af Reuters.

»Den kan blive nettoneutral, eller den kan blive god. Han har en stor fabrik i Texas og en stor fabrik i Californien. Og enhver, der har fabrikker i USA - det bliver godt for dem,« lød det fra Trump onsdag.

Læs mere her.

Markedstendenser:

Futures for det tyske DAX-indeks indikerer torsdag morgen en åbning med et fald på 0,4 pct.

Futures for det europæiske Stoxx 50-indeks indikerer, at europæiske aktier vil åbne med et fald på 0,4 pct.

I USA står S&P 500 og Dow Jones til at stige henholdsvis 0,1 og 0,2 pct., mens Nasdaq-indekset indikeres en fremgang på beskedne 0,08 pct. 

»Dollaren blev styrket med omkring 0,3 pct. mod euroen og den danske krone onsdag. Det betyder, at USD/DKK er tilbage på kurs 6,92, efter at være faldet helt ned til kurs 6,80 for blot et par uger siden. Vi forventer, at Trumps fokus på Europa vil presse USD/DKK op mod 7,15 i de kommende måneder, men tror, at stigningspotentialet er begrænset, og at andet halvår kan byde på en større svækkelse for dollaren.« Det skriver Nordea i torsdagens morgenrapport. 

Dagens tal og begivenheder:

Læs også: Simon elsker sin nye Tesla trods boykot og hagekors: 'Vi bør takke Elon Musk!'

Læs også: Aktiechef: Det kan aktiemarkedets historie fortælle os om fremtiden