Mærsk kan komme i fokus fra åbningen på det danske aktiemarked tirsdag, efter at den danske logistikgigant har fået sænket anbefalingen hos Nordea.
Samtidig kan transportbranchen igen blive påvirket af riskoen for en strejke blandt de amerikanske jernbanemedarbejdere.
Tirsdag kan høreapparatproducenterne i C25 skæve til schweiziske Sonova, der holder investordag.
Læs også: Storbank: Aktier kan let falde yderligere 20 pct. – og det dyk bliver værre
Det sker i fortsat tyngede markeder. Den tyske DAX-aktieindeksfuture peger mod fald på 0,5 pct., inden markedet åbner klokken 9, og i USA er der udsigt til tilsvarende fald ved åbningen klokken 15.30.
Mandag faldt C25-indekset 0,1 pct. til 1453,46. Eliteindekset blev skånet for større fald af plusser til blandt andet DSV og Mærsk, efter at Deutsche Post fremlagde bedre end ventede foreløbige tal for tredje kvartal.
Det medførte et plus på 3,3 pct. til Mærsks B-aktie og 2,3 pct. til DSV-aktien.
Læs også: Advarer om de kommende måneder: 'Det vil komme som et kæmpe chok for markedet'
Tirsdag offentliggør Den Internationale Valutafond, IMF, en ny prognose for verdensøkonomien. Fonden har af flere omgange sænket sine økonomiske forventninger i år som følge af Ruslands krig i Ukraine.
Mærsk har fået sænket sin anbefaling til "hold" fra "køb" af Nordea, viser data fra PLX AI. B-aktiens fair værdi er udregnet til 15.700 kr. mod gårsdagens lukkekurs på 14.515 kr.
Blandt den danske koncerns asiatiske branchefæller er stemningen positiv tirsdag med stigninger til peers i både Japan og Hongkong, der nyder godt af det positive fokus på transportsektoren i Europa mandag.
Transportsektoren kan også få opmærksomhed, efter at et flertal blandt amerikanske jernbanemedarbejdere i fagforbundet Brotherhood of Maintenance of Way Employes har stemt nej til den foreløbige aftale fra september.
Læs også: USA's største bank advarer: 'Det er meget, meget alvorlige ting'
Resultatet af afstemningen medfører ifølge Bloomberg News en status quo-situation mellem parterne, hvor der ikke kan strejkes, så længe forhandlingerne er i gang.
I september blev strejken midlertidigt afblæst, efter at fagforeningerne, der repræsenterer mere end 100.000 arbejdere, indgik en foreløbig aftale efter kraftige opfordringer fra den amerikanske regering.
En strejke blandt de amerikanske jernbanemedarbejdere vil koste den amerikanske økonomi 2 mia. dollar om dagen, anslog analytiker Ipek Ozkardeskaya fra Swissquotes i september.
Verdens største høreapparatproducent, schweiziske Sonova, holder tirsdag investordag i sit hovedkvarter i Stäfa. Forud for dagens begivenhed har selskabet oplyst, at det ser positivt på de kommende måneder og år - også selv om markederne for høreapparater for tiden har det svært.
Branchen er presset af den faldende forbrugertillid, stigende renter og skyhøje inflation. I Europa presser energikrisen yderligere, hvilket har fået flere til at udskyde et køb af høreapparat.
Udfordringerne har blandt andet bidraget til gedigne fald for høreapparatproducenterne i C25, Demant og GN. Førstnævnte er faldet knap 43 pct. siden årets start, mens GN nærmer sig et fald på 70 pct. år til dato.
Også Vestas vågner op til branchenyt tirsdag, efter at den danske vindmølleproducents tyske rival Nordex har indgået en aftale i Polen om levering af møller med en samlet kapacitet på 137 megawatt.
Vindmølleproducenterne har i år været plaget af noget af en ordretørke. Det medførte et fald i antallet af annoncerede ordrer for Vestas på over 65 pct. til 1092 megawatt i tredje kvartal.
Mandag faldt Vestas-aktien 0,9 pct. til 137,16 kr.
Nordic Transport Group, NTG har fået sænket kursmålet til 420 kr. fra 470 kr. af Nordea, fremgår det af data fra PLX AI. Anbefalingen er uændret "køb".
Mandag faldt NTG-aktien 2,1 pct. til 206 kr.
Pandora har fået skåret sit kursmål til 440 kr. fra 530 kr. hos RBC Capital. Anbefalingen er uændret "sector perform", viser data fra Bloomberg News.
Smykkekoncernen steg mandag 2,2 pct. til 373,40 kr.
Du kan lytte til dagens afsnit af Euroinvestor Morgennyheder her:
.\˙ MarketWire