EAC Invest vandt i 2021, endelig, en langvarig sag mod Skattestyrelsen om beskatningen af selskabets aktiviteter, mange år tilbage i tiden, i datterselskabet Plumrose i Venezuela.
Da der nu er afklaring i sagen, som Skat har valgt ikke at anke til Højesteret, kan selskabet igen begynde at disponere over sine midler, og derfor vil EAC Invest udbetale 1000 kr. per aktie i udbytte til sine tålmodige ejere.Det fremgår af regnskabet for 2021.
Læs også: Morgan Stanley advarer: Sælg rippene - aktienedturen er ikke overstået
- Skatteministeriet har besluttet ikke at anke dommen i skattesagen fra Østre Landsret til Højesteret, og EAC Invest kan nu lægge denne langstrakte skattesag bag sig, og fokusere på fremtiden for selskabet, hedder det.
- Bestyrelsen vil for regnskabsåret 2021 indstille til generalforsamlingen, at der udloddes udbytte på 1000 kr. per aktie.
Læs også: Nordnet: Det ligner stilhed før storm
Udsigten til det store udbytte vil formentlig få flere til at springe let henover selve driftsudviklingen i 2021. Der var nemlig ikke så meget af skrive hjem om, da selskabet først og fremmest er ejer af minoritetsposter i andre virksomheder.
Omsætningen i koncernen var derfor kun på 0,2 mio. kr., hvilket var stort set det samme som i 2020. Driftsresultatet viste et underskud på 2,1 mio. kr., ligesom i 2020, mens selskabet havde finansindtægter på 0,5 mio. kr., mod 0,1 mio. kr. året før, og andel i resultater i associerede selskaber på 1,0 mio. kr. sammenlignet 3,5 mio. kr. i 2020.
Bundlinjen endte derfor med et minus på 0,5 mio. kr. mod et overskud på 4,5 mio. kr. året før. Det til trods sluttede EAC Invest året med likvide midler for 21,9 mio. kr. sammenlignet med 21,0 mio. kr.
For det igangværende 2022 forventer EAC Invest et nulresultat, mens den likvide position ses falde til 12,5 mio. kr. efter den planlagte udbyttebetaling. Forventningerne dækker over spåede driftsomkostninger på 2,5 mio. kr. samt imødesete udbytter fra minoritetsposter i de asiatiske virksomheder for 3,0 mio. kr.
EAC Invest regner ikke med at foretage frasalg i 2022, og mens covid-19 fortsat skaber usikkerhed, så ventes krigen i Ukraine ikke at påvirke koncernens situation.
Tabel over EAC Invests årsregnskab for 2021:

Mød Millionærklubbens eksperter LIVE. Millionærklubben inviterer på morgenmad, og du kan stille spørgsmål til panelet. Læs mere om hvordan du tilmelder dig som publikum her.
.\˙ MarketWire