Brutalt. Det er et af de ord, der bedst beskriver udviklingen på aktiemarkedet tirsdag.
Det mener i hvert fald Nordeas chefanalytiker, Niels Christensen, i en kommentar onsdag morgen.
Tirsdag kom det frem, at forbrugerpriserne i USA var steget mere end ventet i august. Rentefrygt fik investorer til at flygte ud af både aktier og obligationer, lyder det fra Nordea.
Læs også: 3 mulige aktieperler: 'Jeg synes, at aktien er alt for billig'
»Frasalget af aktier var brutalt. Nasdaq faldt med 5,16 procent Det er det største fald på en handelsdag i mere end to år,« lyder det fra Niels Christensen, der tilføjer, at »der var tale om et lige så brutalt frasalg af obligationer,« forklarer Niels Christensen.
Den voldsomme nedtur skyldes ifølge ham ikke mindst de kraftige kursstigninger i amerikanske aktier forud for tirsdagens inflationstal. Det teknologitunge Nasdaq-aktieindeks var til sammenligning steget mere end 6 pct. de forgående fire handelsdage.
Læs også: Ser stort potentiale i 'billig' aktie: 'Galskab ikke at købe den'
De nye inflationstal cementerer med analytikerens ord forventningerne om, at der er en ny stor renteforhøjelse på vej fra den amerikanske centralbank, Federal Reserve. Den ventes at lyde på 75 basispoint på rentemødet onsdag i næste uge. »Der er endda indpriset 33 pct. sandsynlighed for, at næste uges renteforhøjelse kan blive på 100bp,« vurderer man hos Nordea.
Udviklingen i inflationen sendte aktierne i frit fald tirsdag.
»Det ligner en overreaktion, men illustrerer ganske godt den nervøsitet og store volatilitet, der i øjeblikket hersker på de finansielle markeder. Og den nervøsitet kommer sandsynligvis til at fortsætte de kommende dage og ikke mindst efter næste uges rentemeddelelse fra Fed, som bliver den næste helt store begivenhed,« vurderer Niels Christensen.
Hos Sydbank hæfter man sig også ved de nye inflationstal. Det »bekymrende« var, at kerneinflationen, hvor man renser for energi- og fødevarer, steg mere end ventet, lyder det. Kerneinflationen steg til 6,3 pct. mod ventet 6,1 pct.
»Det er et tegn på, at inflationen nu breder sig rundt i økonomien,« bemærker Sydbanks afdelingsdirektør, Ole Kjær Jensen, i en kommentar onsdag morgen.
I Dow Jones-indekset faldt samtlige 30 selskaber, mens det i S&P 500-aktieindekset kun var 5 ud af de 500 aktier, der sluttede i grønt.
Læs også: Kapitalforvalter om drømmeaktie med astronomisk afkast: 'Fremragende selskab'
Læs også: Ser nye muligheder i techmastodont: ‘De begynder at gå samme vej som Apple’
