Regnskabet fra Tesla kom ind som forventet.
Sådan lyder det fra investeringsøkonom hos Nordnet, Per Hansen.
Tesla fastholder deres ambition om at vokse med gennemsnitligt 50 pct. over en årrække, og selvom de aldrig udtaler sig helt eksakt om forventningerne til bilsalget i det kommende år fik investorerne alligevel et 'hint'. Teslas officielle udmelding om forventninger til antal solgte biler i 2023 lyder på 1,8 mio. biler.
»Investorerne vil formentlig tolke det som den nedre ende af en 'guidance' selv om det ikke var sådan,« lyder det fra Per Hansen.
Læs også: Dansk aktie får kurstæsk – nu trykker kapitalforvalter på købsknappen
Derudover nævnte administrerende direktør Elon Musk, at også 2 mio. biler ikke er helt urealistisk
»Analytikerne vil formentlig lægge sig i leveringsintervallet 1,8 mio. og op til 2 mio. leverede biler i 2023. 1,8 mio. vil svare til en vækst på 37 pct.; 1,9 pct. er en vækst på 44,7 pct., mens 2 mio. vil være en vækst på 52 pct.,« forklarer han.
Elon Musk nævnte også, at prisnedsættelsen har haft en så stor effekt, at ordrer nu kommer ind på det stærkeste niveau nogensinde.
Ordreindgangen svarer til to gange produktionskapaciteten, og prisnedsættelserne er først sket i starten af det nye år, forklarer Per Hansen.
»Prisnedsættelserne vil på helt kort sigt betyde en lavere pris og profitabilitet,« tilføjer han.
Læs også: Donald Trump får igen adgang til sociale medier
Tesla-aktien kollapsede i 2022 med et minus på hele 65 pct.
»Kursnedturen i 2022 havde mange årsager: Generelle aktiekursfald, fald i vækstaktier og lavere indtjeningsforventninger generelt og ikke mindst: Teslas aktie blev ramt af meget af det som har tråde til Tesla, men som først og fremmest handler om det som sker i tilknytning til Tesla, men reelt udenfor: Elon Musks aktiviteter ved siden af Tesla,« siger han og fortsætter:
»De som var langsigtede meget positive på Tesla og fokuserer på vækstcasen, er formentlig blevet bekræftet i deres scenario.«
Aktien steg umiddelbart efter regnskabet med 5 pct. i eftermarkedet, og samlet markerer det en 50 pct. stigning i forhold til de laveste niveauer, som blev nået i starten af året.
Læs også: Forudser udryddelse af coronagevinst
Læs også: Dansk eliteaktie er Europas værste

Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner