Lars Fruergaard Jørgensen genopstiller ikke til Carlsbergs bestyrelse, når bryggeriet holder generalforsamling den 14. marts.
Det fremgår af selskabets indkaldelse til generalforsamlingen fredag formiddag.
Der oplyses ikke nogen årsag til, at Lars Fruergaard Jørgensen, topchef i Novo Nordisk, ikke genopstiller. Han har siddet i bestyrelsen siden 2019.
Også bestyrelsesformand Flemming Besenbacher, Lars Stemmerik.
I december offentliggjorde Carlsberg, at Flemming Besenbacher ikke genopstiller. Som afløser har Carlsberg foreslået tidligere topchef i Ørsted og nuværende næstformand, Henrik Poulsen.
Derudover har Carlsberg foreslået Punita Lal og Mikael Aro som nye bestyrelsesmedlemmer.
Du kan prøve kræfter på aktiemarkedet uden at investere for rigtige penge ved at bruge Euroinvestors porteføljeværktøj gratis. Du logger ind på Euroinvestor i menuen øverst til højre på sitet. Du kan også klikke videre på de enkelte aktier i artiklen ovenfor og få mere information om virksomhedernes afkast, forretningsmodel samt en række nøgletal.
Læs også: Danske Bank har klart råd til nervøse investorer
Læs også: Nordea: Derfor falder de danske aktier
.\˙ MarketWire