Henter kommentarer

Ny Netflix-dokumentar genåbner flygigants dystre kapitel


En ny dokumentar sætter fornyet fokus på de dødsulykker, der stadig præger Boeing.

Netflix-dokumentaren 'Downfall: Sagen mod Boeing' går nu tættere på de to flykatastrofer, der har ramt en af verdens allerstørste flyproducenter. Streaminggiganten har med sit enorme, globale publikum mulighed for at producere dagsordensættende indhold.

Flytragedierne i 2018 og 2019 har sammen med coronakrisen i 2020 presset aktiekursen ned hos den engang så hæderkronede flyproducent, Boeing.

Læs også: Nordea: Du vil blive belønnet

I 2018 og 2019 blev hundredvis af mennesker ramt af en tragedie, da to Boeing-fly styrtede til jorden med få måneders mellemrum. I 2018 styrtede et fly ned ved Indonesien, mens et andet fly styrtede ned året efter i Etiopien. Ulykkerne skete med cirka fem måneders mellemrum og kostede i alt 346 mennesker livet. I begge tilfælde var der tale om en af Boeings salgsmæssige guldfugle – 737 MAX-flyet – der styrtede ned.

Efter ulykkerne blev 737 MAX-flyene grounded og Boeing satte produktionen af det tidligere bedstsælgende fly i bero.

Læs også: Lau Svenssen om overset dansk aktie: 'Det er value for money'

Dokumentaren efterlader ifølge en anmeldelse i New York Times seerne med indtrykket af, at flyproducenten satte indtjeningen over flysikkerheden. Et lignende indtryk har man fået hos Los Angeles Times:

»Der er masser af foruroligende afsløringer, men det er helheden af ​​Boeings selvsaboterende, pengeslugende nedstigning – startende med et skift i lederskab efter fusionen i 1990erne – der viser, hvor uansvarlig virksomhedsforvaltning er en global skade, der er værd at rette op på,« lyder det i en anmeldelse hos avisen.

Læs også: Danske Bank anbefaler at købe op i disse aktier

Nedturen for Boeing trækker imidlertid tråde helt tilbage til august 1997, hvor Boeing fusionerede med flyproducenten McDonnell Douglas, hævder Netflix-dokumentaren, ifølge Yahoo Finance. Virksomhedskulturen ændrede sig hos Boeing i takt med, at man i stigende grad forsøgte at behage investorerne på Wall Street, lyder anklagen i dokumentaren.

Udviklingen betød, at flymastodonten langsomt stoppede med at lytte til dets ansatte, mens nedskæringer og fokus på lavere omkostninger kom i højsædet, påstås det blandt andet. Det er dog påstande, som Boeing alle afviser blankt i dokumentaren.

Dokumentaren er ifølge Yahoo Finans en »advarselsfortælling om, hvad der sker, når virksomheder begynder at sælge et navn i stedet for de varer og tjenester, det skal repræsentere.«

Boeing 737 MAX-flyet blev ifølge branchemagasinet Check-in godkendt til at nye flyvninger af de amerikanske luftfartsmyndigheder 18. november 2020. 737 MAX-flyvet blev godkendt af de europæiske flymyndigheder Easa i Europa til nye flyvninger få måneder efter, 27. januar 2021.