Waturu har bortvist selskabets finansdirektør Michael Nørgaard. Selskabet overvejer en politianmeldelse.
Det fremgår af en fondsbørsmeddelelse fra det danske First North-selskab, der satser på udvikling vandteknologi.
Bortvisningen skulle være sket 28. september.
'Der er efter Michael Nørgaards opsigelse fundet uregelmæssigheder, som selskabet undersøger, og som kan føre til politianmeldelse af Michael Nørgaard. Fra et økonomisk perspektiv er beløbet ikke kritisk for selskabet eller selskabets likviditet,' fremgår det af meddelelsen.
I videoen ovenfor ses, hvordan den årlige omsætning for selskaberne i First North Denmark GI-indekset har udviklet sig. Grafikken er lavet via Flourish Studio.
Waturus direktør Toke Reedtz udtaler ifølge meddelelsen, at »det er en ærgerlig situation, men de transaktioner, der er fundet af selskabets revisor, kan desværre ikke negligeres, og når vi er bekendt med det samlede omfang, vil selskabets advokat tage stilling til det videre forløb.«
Euroinvestor har via Millionærklubben flere gange forsøgt at få selskabets ledelse i tale vedrørende verserende rygter om mangler på selskabets produkt. Waturu har imidlertid afvist. Euroinvestor arbejder på at få en kommentar fra Waturu.
Læs også: Amerikansk storbank udpeger vinderaktierne hvis Biden vinder
Læs også: 10 spændende aktier til valueinvestoren


Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner