Der kan være udsigt til et blodrødt kommende regnskabsår hos luftfartsselskabet SAS, mens der for de eksisterende aktionærer kan være en massiv og måske endda total udvanding i vente.

Selv om ambitionerne er høje i SAS, er vejen til acceptable resultater i SAS lang og med risiko for nye chok til luftfartsektoren.

Det konkluderer Jacob Pedersen, der er aktieanalysechef i Sydbank, i en analyse, efter at SAS fredag satte tal på forventningerne de kommende år.

Læs også: Nordnet om SAS: 'Kassen er tom, og værdierne er tabt'

I samme forbindelse oplyste luftfartsselskabet, at eksisterende aktionærer vil blive udvandet med "betydeligt mere end 95 pct." som led i transformationsplanen SAS Forward.

Meddelelsen fredag gav markedet ny viden om den finansielle situation, der har vist sig noget værre, end det blandt andet var ventet i Sydbank.

»SAS forventer et underskud før skat på hele 8 mia. svenske kr. i det indeværende regnskabsår. Det er markant dårligere end vores seneste estimat på minus 5,8 mia. svenske kr.,« skriver Jacob Pedersen og konstaterer, at de skuffende trafiktal fra august vidnede om, at man har været for optimistisk.

Også prognosen for den kommende regnskabsperiode 2022/23 er betydeligt under Sydbanks estimater. Forventningen om et underskud på 4-5 mia. svenske kr. før omkostninger til Chapter 11-processen i USA giver dog plads til positive overraskelser, pointerer aktieanalysechefen.

I 2023/24 venter SAS igen overskud. Det er dog lang tid at vente i en "meget forudsigelig industri", påpeges det. Selv om der er plads til positive overraskelser, er man i Sydbank skeptisk om et overskud egentlig kan leveres fra SAS.

Prognosen for 2025/26 vækker ligeledes skepsis hos aktieanalysechefen. Her venter SAS et overskud før skat på 3-4 mia. svenske kr. Det er mere end dobbelt så høj en indtjening, som SAS har leveret de seneste næsten 25 år.

Ydermere venter luftfartsselskabet at være gældfri i 2026 - et regnestykke, der ifølge Jacob Pedersen kun kan lade sig gøre ved massive frasalg.

I fredagens meddelelse oplyser SAS desuden, at udvandingen blandt eksisterende aktionærer i forbindelse med kapitalforhøjelsen i første halvår af 2023 kan blive markant større end 95 pct., hvis da ikke total, således at de eksisterende aktier bliver "værdiløse", skriver Jacob Pedersen.

Læs også: Nordnet om dansk biotekaktie: Det er nok en game changer

Læs også: Dyrere at være bilejer - sådan er de forskellige biltyper ramt

.\˙ MarketWire