Danske Bank er ifølge kritikere med til at finansiere et meget stort olieprojekt i et sart naturområde.

Sådan lyder kritikken fra en række NGO'er, der fremhæver Danske Bank som en af de nordiske banker, der via udlån og investeringer med til at sikre penge til selskaber, der undersøger mulighederne for et ny oliefelt i Barentshavet. Det skriver Finans.

»Det er et helt vildt stort olieprojekt, som Danske Bank er med til at finansiere med milliarder af kroner i et meget sart naturområde,« lyder det fra Mellemfolkeligt Samvirkes klimapolitisk medarbejder, Eigil Johannisson. Mellemfolkeligt Samvirke er en af NGO'erne bag rapporten.

Læs også: 8 grønne aktier med spændende potentiale

Danske Bank tager afstand fra decideret olieproduktion i Arktis, forklarer bankens chef for bæredygtig finansiering, Samu Slotte. Banken trækker en streg i sandet, når jagten på olie bliver til udvinding af olie, fremgår det af retningslinjerne.

»Med vores positionspapir sender vi et signal til selskaberne om, at hvis de rent faktisk går i gang med en større produktion i området, så kan vi desværre ikke fortsætte med at finansiere dem. Hvis vi trækker os fra at finansiere selskaber med det samme, så vil vi miste vores stemme i virksomheden,« siger Samu Slotte til Finans.

Læs også: Analysehus: Her er de 100 mest grønne aktier

Læs også: Nyt forslag: Dine investeringer skal drive den grønne omstilling